Speciální vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zahájí v pátek návštěvu Severní Koreje. Informovala o tom ve středu čínská státní agentura Nová Čína. Zda bude čínský diplomat jednat o severokorejském jaderném programu, agentura neuvedla. Oficiálním cílem cesty je informovat Pchjongjang o říjnovém sjezdu Komunistické strany Číny.

Peking dlouhodobě usiluje o diplomatické řešení krize vyvolané raketovým a jaderným programem KLDR. V posledních měsících ale rozhovory mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni zeslábly. Čínský speciální vyslanec pro Severní Koreu naposledy navštívil zemi v únoru minulého roku, napsala agentura Reuters.

Šéf oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny Sung Tchao bude na nadcházející návštěvě "informovat KLDR o 19. sjezdu Komunistické strany Číny", uvedla v krátké zprávě Nová Čína. Odkazovala přitom na říjnový sjezd komunistické strany, na němž čínský prezident Si Ťin-pching upevnil svou pozici v čele země. Severokorejská agentura KCNA návštěvu čínského diplomata potvrdila, ale uvedla pouze, že k ní dojde "brzy".

Podle agentury Reuters není jasné, jak dlouho se Sung Tchao v KLDR zdrží ani kde se odehraje jeho schůzka se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Se stejným účelem, tedy informovat o sjezdu čínských komunistů, už zavítal do Vietnamu a Laosu, zemí, kde také vládne komunistická strana.

Cesta přichází jen týden po návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa v Pekingu, během níž šéf Bílého domu zdůrazňoval potřebu většího nátlaku na KLDR, obzvláště pak ze strany Číny, se kterou Pchjongjang uzavírá 90 procent svých obchodů.

"Čína může tento problém urovnat snadno a rychle," řekl před čínskou hlavou státu Trump. Následně bez dalšího upřesnění napsal na Twitteru, že Si Ťin-pching "přitvrdí sankce" vůči Pchjongjangu. Peking však žádná nová opatření neohlásil, zatímco již uplatňuje sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN a výrazně omezil nákup severokorejského uhlí a rud, napsala agentura AFP.

Oddělení zahraničních vztahů Komunistické strany Číny spravuje vztahy se zahraničními politickými stranami a Čína jej tradičně užívá jako spojku své diplomacie se Severní Koreou, napsala agentura Reuters. Peking v srpnu jmenoval novým speciálním vyslancem pro Severní Koreu Kchung Süan-joua, ten ale podle všeho od nástupu do funkce zemi nenavštívil. Zároveň se od nástupu Kim Čong-una v roce 2011 se severokorejským vůdcem nesetkal prezident Si Ťin-pching, dodává agentura AFP.