Tuzemská ekonomika se blíží svému současnému maximu. Ve třetím čtvrtletí zrychlila podle předběžných údajů statistického úřadu meziroční růst na pět procent. Jde o nejvyšší tempo za poslední dva roky, které navíc Česko řadí mezi premianty Evropské unie. "Pokud pomineme rok 2015, který byl výjimečný z titulu dočerpávání evropských fondů, vykáže letos Česko nejrychlejší růst HDP za posledních 10 let," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

O moc dál už se ale hospodářský růst neposune. Firmy podle ekonomů stále více narážejí na vyprázdněný trh práce, na kterém nejsou zaměstnanci pro plnění nových zakázek. Volných míst je nyní v Česku téměř 210 tisíc, více jich nikdy nebylo. "Podniky chronicky hlásí nedostatek pracovníků a jejich mzdové požadavky označují za bariéru dalšího rozvoje. Postupně se proto snaží nahrazovat pracovníky automatizací či robotizací," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Hospodářský růst v Česku byl ve třetím čtvrtletí nejrychlejší za poslední dva roky.
  • Ekonomika přidala meziročně pět procent. Oproti předchozímu čtvrtletí posílila o 0,5 procenta.
  • V příštím roce už má tempo růstu zpomalit. Důvodem je mimo jiné i to, že firmy narážejí na trhu práce na stále citelnější nedostatek zaměstnanců.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru