Data z trhu práce opakovaně ukazují, že míra nezaměstnanosti je v české ekonomice nejnižší napříč celou Evropou. Počet lidí bez práce je na dvacetiletém minimu a uchazeči nemají problém najít zaměstnání. Příležitostí je dostatek a hlad firem po pracovní síle vede k rychlejšímu růstu mezd, což jsou pro zaměstnance veskrze radostné zprávy.

Zaměstnavatelům trh práce naopak dělá čím dál hlubší vrásky. Kromě zmíněného tlaku na mzdy, jejž by firmy vzhledem k přibývajícím zakázkám ještě mohly vstřebat, je problémem nedostatek pracovní síly. Ta schází jak do množství, tak do vhodné kvalifikace. A právě tento nedostatek zaměstnanců zmiňují firmy coby hlavní bariéru pro svůj další růst.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Nezaměstnanost je v Česku nejnižší od roku 1997. Hlad po pracovní síle těší zaměstnance, kterým díky tomu rostou rychleji mzdy.
  • Firmám naopak současný stav přidělává vrásky. Trh práce je stále větší bariérou pro jejich další růst.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru