Dlouhá léta působil současný francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot jako fotograf, ekologický aktivista a v neposlední řadě hvězda přírodopisných dokumentů Ushuaïa Nature. Nyní má místo potápění se žraloky nebo létání v balonu za úkol snížit závislost Francie na jaderné energetice.

Zhruba 75 procent energie ve Francii pochází z jádra, což je vůbec nejvíce na světě.

Už v roce 2015 se Francie, tehdy v čele se socialistickým prezidentem Françoisem Hollandem, zavázala, že do roku 2025 sníží závislost na jádru na 50 procent.

K tomuto cíli se pak přihlásila i současná hlava státu Emmanuel Macron. Právě on Hulotovi nabídl funkci ministra životního prostředí. A ten ji přijal.

Od Hulota to byl výrazný obrat. Dříve odmítl nabídky na obsazení stejného postu od tří francouzských prezidentů: Jacquese Chiraka, Nicolase Sarkozyho a nakonec i Françoise Hollanda.

Původně se někteří experti obávali, že Hulot, známý odpůrce jaderné energetiky, bude postupovat rychle a prosadí ukvapené uzavírání jaderných elektráren.

To se ale nepotvrdilo. Hulot jedná spíše pragmaticky, když oznámil, že Francie svůj původní cíl snížení energetické závislosti musí odložit. Jádro by v praxi nahradily "špinavé" uhelné elektrárny. "Náš cíl je nerealistický," prohlásil ministr.

Tento krok by podle jeho slov zvýšil emise oxidu uhličitého, ohrozil energetickou bezpečnost země i pracovní místa − v jaderném sektoru pracuje na 200 tisíc lidí.

Hulot zatím nestanovil nový časový limit. Až příští rok chce představit plán, jak snížit podíl jádra na 50 procent "co nejrychleji".

Proti se staví společnost Électricité de France (EdF), což je největší provozovatel jaderných elektráren na světě. V ní stát vlastní zhruba 85procentní podíl. Právě na tuto firmu hodlá Hulot zatlačit, aby se místo jádra začala více orientovat na obnovitelné zdroje a přestala se tomuto trendu bránit.

"EdF má nyní dvě priority. Jednou je jaderná energetika a druhou pak obnovitelné zdroje. Jak bude čelit výzvám 21. století? O tom všem se vedou úvahy," uvedl ministr životního prostředí v rozhovoru pro deník Financial Times. EdF se do budoucna nevyhne nejen zavírání jaderných elektráren, ale ani změnám ve svém působení.

Francouzská energetická společnost má v posledních letech vážné potíže. Výstavbu nových jaderných elektráren, jako je třeba Flamanville na severu Francie, doprovází růst nákladů i opožďování.

"Obnovitelné zdroje mohou EdF oživit. Jejím zájmem je, aby jako pštros nestrkala hlavu do písku, ale raději se jako žirafa dívala do dálky," uvedl Hulot. Ministr požaduje, aby firma připravila konkrétní plán, jak zvýšit produkci energie z obnovitelných zdrojů.