Cukrovkou trpí zhruba devět procent Čechů. Podle Světové zdravotnické organizace má diabetes 422 milionů dospělých obyvatel planety. Od roku 1980 se počet nemocných zvýšil téměř čtyřikrát. Momentálně je patrně nejznámějším českým diabetikem prezident Miloš Zeman. Ten týden před Světovým dnem diabetu, který připadá na úterý, prohlásil, že jeho cukrovka "odešla", a to proto, že v poslední době často jí sladké. Tím udivil především odborníky na tuto nevyléčitelnou nemoc.

"Vyjádření pana prezidenta nám rozhodně situaci nezjednodušuje. To, jak přezíravě se opakovaně vyjadřuje k režimovým opatřením, samozřejmě není dobrým příkladem pro běžného diabetika," říká diabetolog Martin Haluzík, který je zástupcem přednosty Centra experimentální medicíny pražského IKEM. Sladkým by cukrovku rozhodně neléčil ani lékař Martin Prázný z Diabetologického centra III. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"K diabetu existuje velké množství klinických studií. Žádná z nich není zaměřena na to, že bychom měli léčit diabetes pomocí zvýšení příjmu sladkých jídel," uvádí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.