Cukrovkou trpí zhruba devět procent Čechů. Podle Světové zdravotnické organizace má diabetes 422 milionů dospělých obyvatel planety. Od roku 1980 se počet nemocných zvýšil téměř čtyřikrát. Momentálně je patrně nejznámějším českým diabetikem prezident Miloš Zeman. Ten týden před Světovým dnem diabetu, který připadá na úterý, prohlásil, že jeho cukrovka "odešla", a to proto, že v poslední době často jí sladké. Tím udivil především odborníky na tuto nevyléčitelnou nemoc.

"Vyjádření pana prezidenta nám rozhodně situaci nezjednodušuje. To, jak přezíravě se opakovaně vyjadřuje k režimovým opatřením, samozřejmě není dobrým příkladem pro běžného diabetika," říká diabetolog Martin Haluzík, který je zástupcem přednosty Centra experimentální medicíny pražského IKEM. Sladkým by cukrovku rozhodně neléčil ani lékař Martin Prázný z Diabetologického centra III. interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

"K diabetu existuje velké množství klinických studií. Žádná z nich není zaměřena na to, že bychom měli léčit diabetes pomocí zvýšení příjmu sladkých jídel," uvádí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?