Na 60 tisíc lidí si v sobotu v centru Varšavy na "Pochodu nezávislosti" připomnělo 99. výročí obnovení nezávislého Polska.

Nebylo by na tom nic divného, kdyby to nebyla neoficiální akce organizovaná dvěma krajně pravicovými organizacemi "Celopolská mládež" a "Národně radikální tábor" (ONR) a kdyby se v průvodu neobjevila hesla "Bílá Evropa", "Bílá síla", "Evropa bude bílá, nebo bez lidí" i další výrazy odkazující na rasismus a fašismus.

Některá západní média jako Wall Street Journal hned informovala, že centrem polského hlavního města prošlo 60 tisíc nacistů, což je zase přehnané na druhou stranu − s polským nacionalismem je to složitější už při pohledu z Česka, odkud se někdy Poláci vyjadřující emotivně a nahlas lásku k vlasti mohou jevit jako ultranacionalisté.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Polsko si v sobotu připomnělo 99. výročí obnovení samostatnosti mimo jiné i pochodem, který organizovala krajní nacionalistická pravice. Rasistická a fašistická hesla vládní představitelé zlehčovali.
  • Vládní strana Právo a spravedlnost si ultrapravici pěstuje, aby jí někdo nepřebral takto smýšlející voliče, hlavně ty mladé.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru