Velké výkony v evropské politice se v době, kdy se v jedné z klíčových zemí pracně sestavuje vláda, zpravidla nečekají. Když ale stojí za to i v tomto čase poslat z Paříže do Berlína jednoho z nejvlivnějších ministrů, aby se sešel se zástupci všech tří stran jednajících o tamní vládní koalici, je zřejmé, že se něco důležitého děje. A stejným důkazem je i okázalá ceremonie v Bruselu, kde se přes dvě desítky členů Evropské unie zavázaly posilovat svou obranu.
Tolik odhodlání ale nutně vyvolává dvě otázky. Zaprvé, nevzniká tu konkurence Severoatlantické alianci, dosavadní záruce proti vnějším hrozbám? Zadruhé, obstojí sliby a závazky ze včera podepsaného dokumentu déle než ty předchozí? Vždyť o společné obraně se mluví již řadu let.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
- Nevzniká projektem společné evropské obrany konkurence NATO, dosavadní záruce proti vnějším hrozbám?
- Obstojí sliby a závazky ze v pondělí podepsaného dokumentu déle než ty předchozí?
- Nejde totiž jen o obranu, ale i o zisky zbrojařů a pracovní místa.
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru