Přes tři miliony korun má na transparentním účtu své kampaně prezidentský kandidát Pavel Fischer. Většina mu přišla ze zahraničí. Mezi sponzory je slavný britský dramatik Tom Stoppard s několika tisícikorunami i německá poradenská firma Fontis s milionem a půl v české měně.

Na kampaň mohou prezidentští kandidáti v Česku přijímat dary ze zahraničí neomezeně, mezi západními zeměmi je to ale unikát. Například v USA či u sousedů na Slovensku a v Polsku, kde se hlava státu také volí přímo, tento způsob financování zákon zapovídá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Prezidentský kandidát a bývalý diplomat Pavel Fischer se ve své kampani spoléhá na finanční dary ze zahraničí.
  • V českém zákoně o volbě prezidenta se ale na tento způsob financování zapomnělo, nijak jej neupravuje, a české úřady tak nemají, jak totožnost dárců ověřovat.
  • Pirátská strana plánuje zákon změnit, aby finanční dary ze zahraničí vymezoval.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.