Do ruské prezidentské kampaně vstoupila teprve 36letá Xenija Sobčaková. A byl to vstup razantní. Hned při první televizní debatě prohlásila, že Rusko by mělo Ukrajině vrátit Krym. Moderátoři státní televize v první okamžik nevěděli, jak reagovat.

Sobčaková je v Rusku populární − proslavila se jako moderátorka ruské obdoby reality show Big Brother, pózovala na stránkách módních časopisů a dělala rozhovory s různými celebritami včetně politiků.

V letech 2011−2012 se stejně jako podstatná část moskevské střední třídy zapojila do protestů proti falšování voleb.

Na rozdíl od jiných aktivistů, kteří mnohdy skončili za mřížemi nebo v emigraci, Sobčakovou jen přestali zvát na televizní show federálních televizních kanálů. Důvod je jednoduchý. Xenija je dcerou bývalého petrohradskeho primátora Anatolije Sobčaka, někdejšího politického mentora Vladimira Putina. Ten ji kdysi houpal na kolenou a dodnes ji na veřejnosti oslovuje zdrobnělinou Xjuša.

I proto celá řada komentátorů Sobčakovou obviňuje, že je jen součástí plánu Kremlu, jak zvýšit legitimitu prezidentských voleb, které proběhnou počátkem příštího roku.

Alexej Navalnyj, skutečný opozičník, k volbám připuštěn nebude a světská diva Xenija naruší plány části opozice na bojkot prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že novopečená politička je dost kontroverzní, její volební výsledek nebude bůhvíjaký.

Kreml pak bude říkat, že to je výsledek celé opozice, argumentují oponenti. Samotná Sobčaková tvrdí, že nemá iluze, že by mohla zvítězit. Jejím heslem je Proti všem!

"Naším cílem je využít volební kampaň a specifickou pozici Sobčakové k tomu, abychom dali jasně najevo Vladimiru Putinovi, že značná část lidí si myslí, že zašel až příliš daleko. Válčíme s Ukrajinou, dostáváme se do stále větší izolace. K čemu nám to je?" vysvětluje Rustem Adagamov, člověk, který ze svého bytu na pražských Vinohradech řídí Sobčakové kampaň na sociálních sítích.

První odchod

Jeho osobní příběh do značné míry kopíruje osudy liberální opozice v Rusku. Počátkem 90. let byl Rustem Adagamov úspěšný knižní a reklamní grafik. Natolik úspěšný, že mu po účasti na soutěži grafiků v Brně nabídla práci norská pobočka Saatchi & Saatchi. "Já jsem se měl v Moskvě dobře, ale tohle byla výzva zkusit něco nového. Kromě toho jsem skandinavofil, včetně jejich přístupu k designu," říká o svém odchodu z Ruska v roce 1996 Adagamov.

Nazpět ho přivedl internet, respektive jeho rychlé šíření v Rusku. Adagamov je totiž také fotograf, své fotky začal na internetu publikovat jako jeden z prvních a rychle se stal jednou z nejpopulárnějších postav ruskojazyčné části internetu. Byla to doba služby LiveJournal, platformy, která kombinovala server pro blogery s elementy sociální sítě.

Adagamov, kterého zde sledovalo přes půl milionu lidí, zjistil, že tím už se dá živit. V roce 2006 se vrátil do Ruska. "Hrozně mě bavilo dělat fotoreportáže. Byla to vlastně nová forma novinařiny s tím, že jsem dělal jenom věci, které jsem sám chtěl," říká Adagamov.

Vystřízlivění

Když v roce 2008 vystřídal Vladimira Putina v prezidentském křesle Dmitrij Medveděv, dostal se Rustem Adagamov i do skupiny novinářů, která Medveděva doprovázela na cestách. Třeba do Silicon Valley, kde ruský prezident dával najevo, že budoucnost Ruska vidí ve vyspělých technologiích. "Věřil jsem, že může být nějakou druhou silou, která povede Rusko evropským směrem," vzpomíná Adagamov se sarkastickým úsměvem.

Kocovina přišla na podzim 2011, když Putin s Medveděvem veřejnosti oznámili, že se dohodli na návratu Vladimira Putina do úřadu prezidenta. Po parlamentních volbách, které doprovázely podvody, trpělivost mnohých přetekla.

"Já jsem asi romantik, vnímal jsem to hodně emocionálně. Zklamání z Medveděva se spojilo s rozhořčením z naprosto cynicky, otevřeně zmanipulovaných voleb," vzpomíná Adagamov na tehdejší dobu. Nebyl jediný, v Moskvě a Petrohradu začaly desetitisíce lidí protestovat v ulicích. Populární bloger se ocitl přímo v epicentru dění.

"Politika mě nikdy nezajímala, ale pocit nespravedlnosti byl tak velký, že jsem se nechal zvolit do koordinační rady opozice. Pravda, byl jsem tam asi dvakrát, ale na mě to byl i tak netypický krok," usmívá se Adagamov.

Protesty ovšem po půl roce ztratily na dynamice, ukázalo se, že kromě městské střední třídy falšování výsledků nikoho nezajímá, a Kreml začal utahovat šrouby.

"Byl jsem jako v horečce. Velmi ostře jsem protestoval třeba proti zákonu, který zakazoval adopce dětí do ciziny. Pamatuji si, jak mi známá říkala, že bych měl zpomalit, že se mi pomstí," vzpomíná Rustem Adagamov.

Druhý odchod

Úder přišel ze strany, odkud to nečekal.

Jeho bývalá manželka, se kterou se nerozešel v dobrém, ho obvinila z toho, že v Norsku sexuálně obtěžoval spolužačku jejich tehdy 12leté dcery. Norská policie sice prohlásila, že údajná oběť nic takového nepotvrdila, v Rusku ale zahájila prokuratura trestní stíhání. Jeden Adagamovův známý v silových strukturách ho varoval, že pokud bude zatčen, ve vazbě se mu snadno něco stane a hodí se to na známou nenávist kriminálníků k pachatelům sexuálních deliktů. Bloger na nic nečekal a počátkem roku 2013 opustil Rusko, aby se do něj už nevrátil. Usadil se v Praze. "Našel jsem tu druhý domov a je mi tu hrozně fajn," usmívá se při venčení svých dvou jezevčíků.

Ohledně svého návratu do Ruska ale není optimista. "To bude na dlouho. O návratu vlastně vůbec nepřemýšlím. Něco ale dělat musíme. Proto jsem se také zapojil do Xenijiny kampaně. Vždyť téma Krymu je v ruských médiích naprosté tabu, to bylo jak výbuch bomby. Mluví v kampani o politických vězních, o korupci, o nekompetentnosti současného režimu. To je všechno hrozně důležité," tvrdí Rustem Adagamov.

Sobčaková zatím shání peníze, kampaň jako taková se vlastně ještě nerozeběhla. "Spustili jsme formulář, přes který se nám mohou hlásit dobrovolníci, a už se tam zaregistrovalo asi sedm tisíc lidí. Takže na nedostatek zájmu si nemůžeme stěžovat," říká Adagamov. Obvinění příznivců Anatolije Navalného, že Xenija Sobčaková ve skutečnosti pracuje ve prospěch Kremlu, odmítá. "Tohle je jenom další kanál, jak lidem ukázat, co všechno se ve státu děje. Vlastně totéž, co dělá Navalnyj. Ten ale nevyhovuje každému, takže je tu alternativa," vysvětluje Adagamov.

"Možná to zní moc nabubřele, ale myslím, že problém není v konkrétním člověku jménem Vladimir Putin, ale v tom, že malý Putin je v každém z nás. A cílem každého musí být ho ze sebe dostat," tvrdí Rustem Adagamov.