Od konce srpna se Mexiko, Kanada a USA pokouší najít shodu nad novou podobou Severoamerické dohody o volném obchodu, známé pod zkratkou NAFTA. A zatím se to vyjednavačům příliš nedaří. Páté kolo jednání se koná už tento týden, tentokrát v Mexico City.

Americký prezident Donald Trump dlouhodobě považuje NAFTA za "nejhorší obchodní dohodu" a obviňuje ji z úbytku pracovních míst v průmyslu v USA. Několikrát pohrozil, že by se USA mohly z této dohody úplně stáhnout. "Nedá se to vyloučit," uvedl k tomu nedávno mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo.

Takový krok by poškodil obchodní výměnu mezi všemi třemi zeměmi. Vůbec nejvíce by ale dopadl na Mexiko, které je na exportu do USA závislé. Právě tam míří zhruba 80 procent mexického vývozu. Například španělská banka Santander odhaduje, že v případě rozpadu dohody NAFTA by ekonomika Mexika poklesla o 2,6 procenta. Ratingová agentura Moody's to ale vidí o poznání pesimističtěji a počítá s propadem až o čtyři procenta.

Na možnost, že by USA mohly z NAFTA odejít, se Mexiko snaží připravit. Tamní vláda v posledních měsících posiluje obchodní výměnu s dalšími zeměmi Latinské Ameriky. Současně také vyjednává o modernizaci obchodní dohody s EU.

Vůbec nejvíce sporů mezi zeměmi NAFTA vyvolává například podmínka, že platnost dohody by vypršela, pokud by se ji každých pět let nepodařilo revidovat. Mexiko a Kanada pak také nesouhlasí s návrhem USA, které požadují zrušení kapitoly 19 NAFTA o řešení sporů. Ta umožňuje, aby v případě neshod vznikly skupiny, které se vždy skládají ze zástupců dvou členů NAFTA. Ty mají urovnávat spory při podezření na nelegální subvence nebo dumping.

Jednání o revizi NAFTA se navíc prodlouží. Původně ji státy chtěly uzavřít do konce roku. To se nepovede, reálný je termín někdy v průběhu prvního čtvrtletí 2018.

Tomu se přitom členové uskupení chtěli vyhnout, hotovo mělo být před vypuknutím kampaní před volbami, které příští rok čekají USA i Mexiko. Zatímco Mexičané budou v červenci vybírat prezidenta i členy dolní komory, v USA budou na podzim hlasovat o obsazení části Senátu a Sněmovny reprezentantů.

V Mexiku je podle průzkumů favoritem levicový populista a bývalý starosta Mexico City Andrés Ma­nuel López Obrador. Ten se ostře vymezuje proti Trumpovi a hodlá být ještě razantnější. To se týká i spolupráce v oblasti boje proti drogám nebo migrace. Obrador slíbil, že zreviduje reformy přijaté současným prezidentem Enriquem Peňou Nietem, jež otevřely energetický průmysl zahraniční konkurenci. Prohlašuje také, že může odmítnout nově vyjednanou revizi NAFTA a opět otevřít jednání o její podobě.