V Česku vzniká nové politické hnutí. Zakládá je advokát a senátor Václav Láska, který chce pro příští senátní volby najít a spojit nezávislé osobnosti. "Chceme do Senátu dostat čitelné nezávislé osobnosti. Aby každý měl nějakou odbornost, kterou přispěje k práci Senátu," popisuje. K založení hnutí je potřeba 1000 podpisů, které již získal a v úterý chce požádat o registraci hnutí s názvem Senátor 21.

Bývalý protikorupční vyšetřovatel a advokát se dostal do Senátu v roce 2014 za Stranu zelených, z ní ale letos na jaře vystoupil. "Zjistil jsem, že politika v širokém spektru, kdy se věnujete všemu, i sněmovním volbám, není pro mě a že bych se chtěl soustředit na práci v Senátu," vysvětluje muž, který patří mezi výrazné senátory.

"Je to krásný idealistický projekt s problematickou realizací v praxi," komentuje jeho představu politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně, jenž poukazuje na to, že podobnou vizi měl již Václav Havel. Podle něj ale i ti nezávislí senátoři budou muset v Senátu spolupracovat. "Něco ty lidi spojovat musí, nemusí to být silná ideologie, ale něco, co drží delší dobu pohromadě, aby se to nerozpadalo," poukazuje a dodává, že pokud budou chtít něco prosadit jako vlastní iniciativu, budou muset mít zázemí i ve sněmovně.

Láska se svojí aktivitou přichází v době, kdy se do sněmovny dostal rekordní počet devíti stran. Přehuštěný politický prostor podle politologa Kopečka ale není problém. "Spousta lidí se rozhodovala na poslední chvíli a stačí, aby nové strany nějakým způsobem postihly krize a problémy, což přijde. Ti lidé pak začnou odpadávat a otevírá to prostor pro někoho dalšího nového," říká.

Sám Láska si s pomocí spolupracovníků již vytipovává případné kandidáty na senátory v regionech. Předběžně se prý dohodl již se šesti, jejich jména ale zatím nechce prozradit. V tuto chvíli prý od nich nemá svolení a nechce nabourávat jejich strategii.