Stačilo několik vět a na končícím ministrovi vnitra Milanu Chovancovi bylo patrné, že ze svého nynějšího postu úřadujícího místopředsedy ČSSD nemá žádnou zvláštní radost. Jak sám přiznal, o tuto funkci nestál už letos v červnu, kdy Bohuslav Sobotka na post předsedy rezignoval. A to Chovanec ještě netušil, jak katastrofálně parlamentní volby pro ČSSD dopadnou. S necelými osmi procenty hlasů skončila strana v poli poražených a místo dosavadních 50 poslanců bude mít pouhých 15. Sociální demokraté jsou navíc rozhádaní, mají před mimořádným sjezdem a do vedení strany se nikomu moc nechce.

"Nově zvolené vedení ČSSD bude vedením sebevrahů," tvrdí v rozhovoru pro HN Chovanec, který se obává o budoucnost strany i České republiky. Podle něj chce vítěz voleb a šéf ANO Andrej Babiš přivést zemi k předčasným volbám, aby mohl získat ještě větší moc, než dosud má.

HN: Kam zmizelo vedení sociální demokracie po prohraných volbách? Kde jste byl vy a kde premiér Bohuslav Sobotka?

První dny po volbách jsem řešil především financování strany a zajištění její stability. Kromě toho jsem mluvil s mnoha lidmi ve straně a jezdil po konferencích ČSSD. Nyní nastala doba, abychom veřejně voličům říkali, kdo jsme a co chceme dělat.

Milan Chovanec (47)

◼ Po studiu Střední ekonomické školy v Plzni pracoval do roku 1989 v Československé státní bance. Poté začal podnikat v oblasti maloobchodu, velkoobchodu a služeb a věnoval se politice.
◼ Od roku 2002 byl za ČSSD radním v Plzni, po šesti letech povýšil na post prvního náměstka a v letech 2010 až 2014 byl hejtmanem.
◼ V roce 2009 studoval na Právnické fakultě Západočeské univerzity bakalářský obor – podle některých kritiků absolvoval studium za neobvykle krátkou dobu.
◼ V roce 2014 se stal ministrem vnitra. Letos v červnu byl pověřen vedením strany.

HN: A kde je Bohuslav Sobotka? V posledních dnech "zmizel" i Lubomír Zaorálek.

Musíme vzít v potaz lidský faktor. Premiér Sobotka celé čtyři roky makal. A když už měl pocit, že lidé tuto práci vidí a ocení, přišlo zklamání a frustrace. Je třeba dát mu prostor na rozdýchání a zahojení ran.

HN: Zřejmě v únoru čeká ČSSD mimořádný sjezd, na kterém budou delegáti volit nové vedení. Můžete vyloučit, že byste kandidoval na předsedu?

Já fakt nikdy nechtěl být předsedou ČSSD. Kdybych chtěl, tak bych na minulém sjezdu kandidoval proti Bohuslavu Sobotkovi. Nikdy jsem netoužil mít jinou funkci než být ministrem vnitra. Tato práce mě bavila a naplňovala, byť jsem čtyři roky slyšel, co jsem všechno provedl a po kom jsem šel.

HN: Teď ale fakticky straně šéfujete.

Stal jsem se zastupujícím předsedou jen proto, že našemu kapitánovi vypadlo kormidlo z ruky, takže to musím někam dokormidlovat. Po parlamentních volbách od členské základny pořád poslouchám, že všichni z vedení máme odejít, takže já poctivě objíždím republiku a spolustraníkům vysvětluji, proč teď odejít nelze.

HN: Proč?

Protože mám jako jediný podpisový vzor a podpisové právo. Někdo musí podepisovat faktury a někdo musí dovést stranu k mimořádnému sjezdu. Kromě toho chci vést otevřenou debatu, co se stranou dál. Protože vize některých členů ČSSD, že převolíme šest lidí do vedení a bude dobře, je strašná utopie.

HN: Nezvažujete přece jen kandidaturu do vedení strany?

Takovou ambici opravdu nemám. Moje ambice je jediná: dovést stranu ke sjezdu. Když do Lidového domu nepřivedeme nové experty, mladé lidi, kteří budou mít nezatížený pohled na věc, ale zároveň nevyužijeme i ty starší, tak budeme mít vážný problém. Například v regionech máme spoustu talentovaných lidí, o nichž jste v životě neslyšeli a jsou skvělí, zkušení, mají nápady. Jen je potřeba jim dát šanci.

HN: Stále častěji v zákulisí slyšíme o hejtmanovi Vysočiny a poslanci Jiřím Běhounkovi. Neměl by být předsedou on, byť je zatím nestraník?

Kolega Běhounek je úspěšný, slušný a umí říct, co chce. Když jsem před časem mluvil o nestranících a přímé volbě předsedy, on je jedním z těch, kteří by mohli na předsedu kandidovat.

HN: Nové vedení sociální demokracie ale bude v hodně složité situaci.

Je velká otázka, jestli bude schopné vylepšit stav strany. Bude to vedení sebevrahů a to je možná důvod, proč se nyní do čela strany nikdo nehlásí. Je ale potřeba, aby se zájemci přihlásili. Zároveň je jisté, že ČSSD musí mimo jiné šetřit. Ten, kdo nastoupí, si bude muset vybrat, kterou cestou úspor půjde. Osobně si neumím představit, že bychom například prodali Lidový dům.

HN: Ještě před mimořádným sjezdem se budete rozhodovat, jak má ČSSD postupovat v jednáních o novém složení sněmovny a vlády. Stále vylučujete jakoukoliv podporu hnutí ANO při sestavování vlády Andreje Babiše?

Neumím si představit v první fázi jakoukoliv podporu Babišovy vlády. Ale druhé a třetí kolo sestavování vlády bude na bedrech nového vedení ČSSD.

Ministr ve smutku

◼ Milan Chovanec patří k politikům, kteří s novináři k rozhovorům příliš často neusedají. O to více jsme byli překvapeni z nynějšího setkání, které proběhlo v jeho ministerské kanceláři v proslulé "kachlíkárně" na pražské Letné.
◼ Na rozhovor přišel v uvolněné náladě a ležérním oblečení, přes košili měl navlečenou péřovou vestu. Celkově působil méně vypjatým dojmem než při našem posledním rozhovoru letos v lednu. Bylo znát, že se ocitl v nové životní situaci, kdy už brzy odejde z vlivného postu ministra vnitra a místo ve vládě bude zasedat v opozičních lavicích.
◼ Milan Chovanec sice tvrdí, že se na "nový" život těší, ale je vidět, že s volebním debaklem se těžko smiřuje. "Zlomilo mi to srdce," říká a není důvod mu nevěřit. Díky faktickému šéfování straně má o ní výborný přehled a netrpí žádnými iluzemi. Jeho strach z temné budoucnosti ještě nedávno nejvlivnější strany v zemi je patrný z mnoha jeho slov.
◼ Nezbývá než pozorovat, jak se z volebního "maléru" poučí on i jeho spolustraníci. Větší vstřícnost k médiím je možná prvním dobrým znamením.

HN: Podle informací z politického zákulisí někteří členové vedení ČSSD vyjednávání o spolupráci s předsedou Babišem úplně nezavrhují…

Snaha kohokoliv − a já schválně nebudu nikoho jmenovat − vlézt někomu do postele nám může zlomit vaz. Jsem přesvědčený, že Andrej Babiš nechce žádnou vládu. Jsem si jistý, že chce dál vyprávět příběh o tom, že on je v politice ten dobrý, který jde proti zlým. S cílem, aby byly za rok předčasné volby, po kterých by získal ještě větší politickou moc v zemi. A my mu k tomu hádkami uvnitř ČSSD jenom pomáháme.

HN: V čem všem jste v ČSSD udělali chyby, že jste ve volbách dopadli tak katastrofálně?

Neuchopili jsme některá klíčová témata, například velmi silné téma podpory rodin s dětmi. V tom já vidím obrovskou chybu. Neustále jsme bráni jako strana, která dává sociální dávky každému, kdo chce, a to musíme ze sebe setřást. Dnes se volá po novém Ficovi (slovenský premiér Robert Fico, pozn. red.), ale bohužel, novým Ficem se stal Andrej Babiš.

HN: Skutečně? Babiš novým Ficem?

Je to tak, 41 procent seniorů volilo Babiše. Oni v něm vidí záruku, že udělá pořádek a zajistí jim standardy pro život. Hledání další cesty bude pro sociální demokracii v českých podmínkách strašně složité. Hodně se mluví o předsedovi britské Labouristické strany Jeremym Corbynovi. Když se ale podíváte na jeho program, on chce bezplatné zdravotnictví i bezplatné veřejné školství. Když to vezmu s velkou zkratkou, to my tady v České republice máme. On chce vrátit Británii do standardů České republiky.

HN: Objel jste po volbách několik stranických zasedání, od členů jste dostal stovky e-mailů. Které chyby spolustraníci jmenují nejčastěji?

Kauzu lithium a vyhození Andreje Babiše z vlády.

HN: Další chyby?

Že jsme nebyli schopni prodat svou práci, že jsme špatně komunikovali s veřejností. To asi zaznívalo nejčastěji.

HN: Co vaše chování před volbami? Podivná policejní reorganizace, častá kritika Evropské unie, změna ústavy kvůli omezení zbraní, boj proti kvótám. Až se začalo mluvit o tom, jestli ČSSD kvůli vám nezačíná hnědnout. A mimoto jste moc nekomunikoval. Bál jste se otázek?

Otázek se nebojím a nikdy jsem se jich nebál. Myslím, že jsem byl jedním z ministrů, kteří komunikovali nejvíc. Pokud jde o hnědnutí, myslíte, že když se chce člověk držet evropského práva a standardů, že hnědne? Můj děda prošel koncentrákem a já mám z nárůstu pravicového extremismu obrovskou obavu. Nepovažuji za svou chybu ani nic z toho, co jsem říkal k Evropské unii. Pokud jde o téma migrace, není to téma sociální demokracie a my jsme věděli, že na tom nemůžeme získat žádné body. Pouze jsme věcně řešili problém, který se týkal migrace. Podívejte se, jak k tomu přistupoval Tomio Okamura. Máme tady 12 migrantů − podle kvót, a on má 22 poslanců SPD ve sněmovně.

HN: Co byste tedy označil za svá pochybení?

Když byl Andrej Babiš vyhozen z vlády − a proběhla ta demise nedemise −, nebyl jsem schopen ve vedení ČSSD prosadit svůj názor, že máme chtít předčasné volby. Vidím, že tehdy jsem měl na stranické půdě víc křičet. To si myslím, že byl rozhodující okamžik.

HN: Proč?

Protože Andrej Babiš celou dobu vyprávěl příběh já versus oni. A my jsme ho vyhnali z vlády, místo toho, abychom řekli, už to je natolik velký problém, že chceme předčasné volby. Ale znovu si sednout do Strakovy akademie a dovládnout, jak jsme to udělali, byla strašná politická chyba. On mezitím běhal po celé republice, dělal ze sebe mučedníka a vyprávěl story, že on je to nové a my to staré.

HN: Postupoval tedy chybně premiér Sobotka?

Osobně jsem očekával, že premiér vyzve Andreje Babiše, aby do nějaké časové lhůty z vlády odešel. Místo toho jsem v televizi sledoval tiskovou konferenci, ze které jsem se dozvěděl, že premiér podá demisi celé vlády. Když ji stáhl poté, co hrozilo, že prezident přijme jen demisi předsedy vlády, rozuměl jsem tomu. Jenže premiér měl vzápětí vyzvat politickou reprezentaci k tomu, abychom se shodli na předčasných volbách. Tady byla největší chyba, jakou jsme udělali.

HN: Kdo byl kromě vás ve vedení ČSSD pro předčasné volby?

Nebyl jsem v tom rozhodně sám. Na politickém grémiu byli pro můj návrh tři čtyři členové, na předsednictvu pár lidí, kteří to viděli jako já. Měli jsme vyprávět příběh, že bráníme demokratické principy a s Andrejem Babišem ve vládě to dál nejde.

HN Pokud jde o lithium, tedy podpis memoranda o těžbě lithia vaším ministrem Jiřím Havlíčkem s australskou firmou, proč něco takového udělal několik dní před volbami? Obrovsky tím nahrál konkurenčním stranám.

Pan Havlíček je slušný člověk, který nic neukradl a nic špatného neudělal. Podepsal právně nezávazné memorandum, které říká, že pokud tu někdy bude někdo těžit, my jako stát nad tím chceme mít kontrolu. Zachoval se ale politicky nezkušeně, vůbec nepochopil, jaký devastační dosah tato kauza může mít. Nepochopil, že vyrobil klacek, který nás praští těsně před volbami mezi oči. Díky Babišovi nabrala tato "kauza" obrovskou dynamiku a ve volbách nám ubrala možná dvě tři procenta hlasů.

HN: Neudělali jste velkou chybu také v tom, že jste letos v červnu vytvořili ve vedení ČSSD triumvirát? Tedy vy jako úřadující místopředseda, Lubomír Za­orálek, volební lídr, a Bohuslav Sobotka jako premiér. Kdo to vymyslel?

Situaci takto vyhodnotil a navrhl Bohuslav Sobotka. Debatovali jsme o tom hodiny. On měl i takovou vizi, že by ČSSD měla mít prezidentského kandidáta. Já jsem tehdy řekl, že jsem okamžitě připravený rezignovat na funkci prvního místopředsedy ČSSD, chtěl jsem, aby byl na úřadujícího místopředsedu nominován Luboš Zaorálek.

HN: Proč?

Obával jsem se, že triumvirát nebude srozumitelný pro veřejnost, a proto jsem se také mediálně stáhl. Nemohl jsem suplovat Bohuslava Sobotku jako premiéra a Luboše Zaorálka jako lídra. Já jsem mu dal naprostý prostor i podporu a řešil svá bezpečnostní témata. Přišlo mi to poctivé. Skutečně jsem tehdy řekl, že odejdu, ale kolegové nechtěli. A já nechtěl odcházet tak, že bych utíkal.

HN: Pan Sobotka chtěl, aby ČSSD měla prezidentského kandidáta? Kdo to měl být?

To neřeknu. Pan Sobotka ale opravdu měl vizi, že bychom měli mít prezidentského kandidáta.

HN: Měl být tím kandidátem Lubomír Zaorálek?

Nebudu to upřesňovat.

jarvis_5a05ba9f498e089685f169f3.jpeg
Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec
Foto: HN - Libor Fojtík
jarvis_5a05ba9f498e089685f169f7.jpeg
Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec
Foto: HN - Libor Fojtík