Věta z Haškova Švejka "to je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump" se dá číst jako odposlechnutý pouliční plk. Když se však stejná logika stane státní ideologií, je zaděláno na pořádný malér. Převedeno do dnešní Sýrie, režim v Damašku sice mluví o návratu uprchlíků, ale jeho bezpečnostní síly návrat exulantů co nejvíce ztěžují, pokud mu rovnou nebrání s argumentem, že mezi navrátilci se mohou vyskytnout bojovníci z poražené teroristické organizace Islámský stát. Či jinak řečeno, že pokud někdo utekl, asi neměl čisté svědomí, a proto je třeba v něm vidět, jak praví jiný český klasik, "sprostého podezřelého".

Cyničnost režimu Bašára Asada vystihuje jeho hodnocení výsledku déle než šest let trvajícího vnitrosyrského konfliktu z letošního srpna: "Ztratili jsme nejlepší z našich mladých lidí (…), ale získali jsme za to zdravější a harmoničtější společnost." Tato zdravější a harmoničtější společnost má podobu jedné z nejrozsáhlejších současných humanitárních tragédií. Miliony Syřanů z jejich domovů vyhnala občanská válka spuštěná proti nim Bašárem Asadem. Podle odhadů OSN více než polovina z původních zhruba jednadvaceti milionů obyvatel musela opustit domovy, přičemž přes šest milionů se stalo bezdomovci ve vlastní zemi a dalších více než pět milionů bylo nuceno ze Sýrie uprchnout. Počet mrtvých se odhaduje na více než 400 000 a většina zavražděných či zabitých byli civilisté.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Exulanti mají strach vrátit se do Sýrie.
  • Zážitky těch, kdo se pokusili o návrat, tyto pochybnosti jen potvrzují.
  • Mnozí z nich byli zatčeni, jiným byly zabaveny dokumenty dokazující, že doma vlastnili majetek.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru