Budoucí český premiér Andrej Babiš se pokaždé rozčílí, když mu někdo předhodí, že je euroskeptik. Tvrdí o sobě, že je Evropan, ale kritický. Postoj k EU se přitom po parlamentních volbách v Česku ukazuje jako jedna ze silných dělicích linií nejen mezi politiky, ale i ve společnosti. A Babiš se snaží zbavit nálepky, kterou získal kvůli některým výrokům v předvolební kampani.

Vysvětluje to například v dopise, který v týdnu před českými parlamentními volbami rozeslal velvyslancům akreditovaným v Česku. Snažil se v něm rozptýlit obavy zahraničních spojenců z toho, co nastane po jeho volebním vítězství.

"Možná jste o mně slyšeli. Nazvali mě českým Berlusconim, českým Trumpem či jinými jmény. Ale nejsem ani Berlusconi, který vlastní mnoho televizních stanic, ani Trump," píše anglicky Babiš. A za svůj vzor si bere amerického miliardáře a bývalého starostu New Yorku Michaela Bloomberga.

Nejdelší odstavec věnuje vysvětlování, že není hrozbou pro demokracii. Při obhajobě svého návrhu na změnu pravidel jednání ve sněmovně se odvolává na německé standardy a ANO srovnává s hnutím nynějšího francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. "Macron také úspěšně založil hnutí, které se ujalo vedení francouzské politiky, a je pořád oslavován jako proevropský demokrat," píše Babiš velvyslancům v dopise, jehož kopii HN získaly.

V dopise, který doprovodil anglickým překladem své knihy, ale nepíše o svém názoru na Evropskou unii. Je to ale právě vztah Andreje Babiše k Evropě, co nejvíce zajímá nejen diplomaty a zahraniční partnery českých politiků, ale i samotné Čechy. Zájem roste poté, co vidí nástup euroskeptiků k moci v sousedních zemích a vážné debaty o vystoupení Česka z EU.

Bránit národní zájmy v Evropě

Češi patří k největším euroskeptikům v EU, nad členstvím nepochybuje jen 29 procent lidí. Domácímu publiku, které ANO ve volbách dalo silný mandát téměř 30 procent hlasů, Babiš servíruje lehčí verzi tradičního českého euroskepticismu. Zahraničním partnerům − jak dokládá i dopis velvyslancům − se snaží ukázat jako přesvědčený Evropan.

"Nechtěl jsem, aby byli závislí jen na zjednodušené nebo nepravdivé interpretaci mé zahraniční politiky českými novináři," vysvětlil na dotaz HN Babiš, proč poslal dopis a svoji knihu na ambasády. "Šlo mi jednoduše o to, aby měli v rukách dokument, ze kterého jasně pochopí, že nejsem euroskeptický, ale eurokritický.

Že hnutí ANO neplánuje vystupovat z Evropské unie ani NATO, ale že chce velmi aktivně diskutovat o reformách obou institucí a přicházet s konkrétními návrhy, které budou vždy zároveň i ve prospěch českých národních zájmů."

Babiš v rámci předvolební kampaně Evropskou unii často kritizoval. Tvrdil například, že společná měna euro zbankrotovala. Unii taky vyčítal, že prý nedokáže řešit migrační krizi, zároveň se ale program jeho strany na EU odvolával jako na základní pilíř české zahraniční politiky.

Podle Vladimíra Bartovice, šéfa výzkumného centra Europeum, je vidět, že Babiš je především pragmatik. "Není žádným tvrdým euroskeptikem. Teď, když předvolební kampaň skončila, tak svoji protievropskou rétoriku nejspíš změní," myslí si Bartovic. Podle něj ale ať už v Česku vznikne jakákoliv vláda, bude méně proevropská než Sobotkův dosluhující kabinet.

Ostatně Babiš sám sebe označil za pragmatika i ve středečním rozhovoru pro americkou televizi CNN. Mimo jiné v něm uvedl, že Evropská unie je skvělý projekt, upozornil ale na bezpečnostní rizika.

Bez jasné představy

Že má jeho strana "proevropskou orientaci", a že pokud sestaví novou vládu, bude jednoznačně podporovat české členství v EU, Babiš řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb. "Je pro nás velice důležité, abychom byli v Evropě aktivnější," dodal Babiš začátkem listopadu na schůzce s Guyem Verhofstadtem, šéfem liberální frakce v Evropském parlamentu, pod niž ANO patří.

"Babiš přijal za svou myšlenku, že by Česko mělo v rámci unie aktivně vystupovat, a to je určitě dobře. Zatím ale není jasné, jestli to jen obecně říká, nebo má nějakou vlastní představu, co konkrétně by Česko mělo prosazovat," řekl HN zdroj z Babišova okolí.

Připomněl, že šéf ANO se o dění v unii nikdy příliš nezajímal, ale je ochoten naslouchat názorům jiných.

Po přerušení spolupráce Pavla Teličky se Babiš v evropských záležitostech radí především s europoslankyněmi za ANO Ditou Charanzovou a Martinou Dlabajovou, které obě podporují aktivnější účast Česka v EU včetně přijetí eura. Nejžhavějším kandidátem ANO na ministra zahraničí je dosavadní šéf resortu obrany Martin Stropnický, který před volbami nebyl ani vášnivým obhájcem EU, ani jejím hlasitým kritikem.

Babiš ve středečním vysílání CNN (anglicky):