Tradiční finanční teorie definuje investiční riziko jako krátkodobou kolísavost neboli volatilitu cen aktiv měřenou statistickým ukazatelem směrodatné odchylky. Tato definice se však v praxi ukázala jako zcela zavádějící.

Zjistilo se totiž, že zejména hodnotové akcie s malou tržní kapitalizací vykazují v dlouhém horizontu i přes průměrnou volatilitu nadprůměrné výnosy a že z hlediska teorie pravděpodobnosti se výrazné akciové korekce vyskytují mnohem častěji, než bychom na základě předpokládaného normálního pravděpodobnostního rozdělení výnosů očekávali. Drobní indivi­duální investoři obvykle ztotožňují riziko s pravděpodobností přechodných ztrát. Jedná se o takzvanou myopickou averzi ke ztrátám, tedy tendenci investorů příliš se zaměřovat na krátkodobou výkonnost.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru