Oficiálně šlo o stávku na podporu práv zaměstnanců, ale katalánští odboráři ji svolali v čase, kdy se část tamních politiků i veřejnosti snaží odtrhnout od Španělska. Demonstranti zablokovali provoz na celé řadě komunikací včetně hlavních tras vedoucích k francouzským hranicím či do Madridu. Úřady hlásily, že doprava v regionu byla ochromena ze 60 procent. A zatímco mnohde nic nenasvědčovalo tomu, že by stávka měla něco společného se současnou krizí, jinde − třeba v Barceloně a některých dalších městech − lidé s transparenty a katalánskými vlajkami žádali propuštění separatistických vůdců z vazby. Ve stejný den španělský Ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru