Pokud si chcete koupit ve Francii kolu, tak to stihněte v zájmu své peněženky ještě tento rok. Od toho příštího se zvedne tamní daň na slazené nápoje. Místo 7,5 eura za hektolitr to bude najednou 20 eur. Smyslem je samozřejmě boj s obezitou a onemocnění diabetem.

Francie přitom není jediná. Do boje se slazenými nápoji se zapojila i Británie. Do roku 2018 chce také zavést daň z cukru. Zde obrovskou práci na podporu této myšlenky odvedl známý kuchař Jamie Oliver, který v roce 2015 ve svých italských restauracích přirazil ke slazeným nápojům 10 pencí a výtěžek poslal na výživovou osvětu do škol. Co je ale podstatné, objednávky kol rapidně klesly a hosté si vybrali něco jiného.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.