Mirek Topolánek při své první tiskové konferenci v roli prezidentského kandidáta rozdával úsměvy, vtipkoval a novináře vyvolával křestními jmény. Bylo zřejmé, že se na předvolební tažení těší. Dělat kampaň, mluvit na veřejnosti a v debatách zkrátka umí. Však také jako šéf ODS vyhrál volby s rekordním ziskem více než 35 procent hlasů.

Stejně jako v minulosti ale bylo patrné, že se nerad baví o skandálech, které provázely jeho vládu, nebo o svém bývalém pobočníkovi Marku Dalíkovi, jenž v pondělí nastoupil do vězení za podvod při zprostředkování prodeje obrněnců Pandur.

"Jsem hluboce přesvědčen, že to, co prezident vykonává, vyžaduje znalost politického řemesla," vysvětlil Topolánek svou motivaci, proč aspoň na čas ukončí angažmá v průmyslové skupině EPH jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského a zkusí získat post hlavy státu.

Svými slovy i zkušenostmi zároveň postihl jeden ze základních rysů, jež budou kampani dominovat: souboj politiků s nepolitiky. Proti dvěma matadorům zdejší porevoluční politické scény, Zemanovi a Topolánkovi, budou stát dva muži, kteří dávají na odiv právě to, že politiky nejsou, tedy bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček.

Po úterní uzávěrce nominací je celkem přihlášeno 18 zájemců, ale právě tato čtveřice se už nyní rýsuje jako ústřední, mezi níž se o příštím prezidentovi bude rozhodovat.

Hlavní uchazeči o Hrad

Však také Drahoš, který byl do Topolánkova vstupu na prezidentské kolbiště považován za hlavního Zemanova konkurenta, na expremiéra zareagoval nezvykle ostře: "Představuje přesně to samé co současný prezident. Hrubost, vulgarita a nedostatek respektu k názorovým odpůrcům, to tyto dva matadory české politiky spojuje."

Drahoš se dosud ve svých vyjádřeních krotil, snažil se hrát roli toho, kdo chce veřejnost spojovat.

"Z průzkumů veřejného mínění nám vyšlo, že Jiří Drahoš působí na lidi jako profesor, prezident spojovatel," poznamenal šéf jeho volebního štábu Jakub Kleindienst.

Dvojice Zeman−Topolánek ale představuje dvě výrazné osobnosti, které vždycky měly mnoho příznivců i odpůrců. Oba zkušení politici kritizují imigraci a islám, dávají také najevo, že mají výhrady k podobě Evropské unie a odmítají její hlubší integraci. To jim může pomáhat u české veřejnosti, která je v poslední době k EU hodně skeptická. Naproti tomu Drahoš s Horáčkem vystupují jako liberální a jednoznační příznivci EU, byť i oni upozorňují, že jsou potřeba reformy.

Také Topolánek si ovšem uvědomuje, že není příliš výhodné vystupovat jako politik, natož jako stranický kandidát. Proto zdůrazňuje, že nekandiduje za žádnou partaj a že naopak získal pod svou nominaci podpisy senátorů hned z několika různých klubů.

Do této strategie zapadlo i oznámení ODS: ta řekla, že expředseda, který už není jejím členem a prý ani voličem, není ani jejím oficiálním kandidátem na prezidenta. Současně s tím ale výkonná rada ODS přijala usnesení, že Topolánek je schopen čelit nebezpečí v podobě mocenského paktu Zeman−Babiš. A vypíchla jeho politické zkušenosti, jimiž předčí nepolitické konkurenty.

"Má jak potřebné zahraničněpolitické zkušenosti, tak i vnitropolitické znalosti a je zastáncem silné euroatlantické vazby," stojí v usnesení, které citoval i předseda ODS Petr Fiala.

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median, která se zabývá průzkumy veřejného mínění, se nedá jasně říct, kdo má v přetahované o hlasy voličů navrch. Zda politici, nebo nepolitici. "Drahoš má výhodu, že pochází z akademického prostředí. Z výzkumů vyplývá, že to lidé oceňují. Ale zná ho málo lidí, což u Topolánka ani Zemana neplatí," zdůraznil.

Topolánka zároveň s tím budou tížit skandály z minulosti, třeba žalářovaný Dalík.

Jenže nedávné sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, obviněným z dotačního podvodu, a Zeman se těší velké popularitě i přes skandály jeho spolupracovníků a přes pochybnosti o jeho zdraví. Je proto otázkou, zda hříchy z minulosti budou pro expremiéra Topolánka tou hlavní komplikací.