Maskovaní policisté umístili na okenní mříž trhavinu, odpálili ji a vtrhli do bytu. Komentář v televizních zprávách hovořil o zadržení několika mužů vybavených noži a pistolemi, kteří plánovali žhářské útoky na státní budovy. Policie zabavila také symboliku hnutí Artpodgotovka, prohlášeného letos v létě za extremistické.

Jeho lídr Vjačeslav Malcev reagoval, že jde o provokaci a že zadržení neměli s hnutím nic společného. Ať již je to jakkoli, Kreml dal jasně najevo, že každý, kdo bude hovořit o revoluci, špatně skončí.

Hlavní tváří hnutí Artpodgotovka, česky Dělostřelecká příprava, je právě Malcev, vousatý padesátník ze Saratova, který se označuje za nacionalistu a anarchistu. Především je to ale úspěšný vloger, na YouTube každý den publikuje dlouhé monology, ve kterých kritizuje korupci, Kreml, kapitalismus, prezidenta Vladimira Putina a komentuje ruské i světové události.

Většinu videí vidělo okolo dvou set tisíc lidí, některá mají až přes milion zhlédnutí.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?