Němci dali světu spalovací motory (Rudolf Diesel vynalezl naftové, Nicolaus Otto benzinové) a podle Cema Özdemira, šéfa strany Zelených, by jim jako první měli také dát vale. Zplodiny zatěžují životní prostředí, musíme proto jít jiným směrem a od těchto motorů se stůj co stůj odpoutat, zní zelené krédo.

Zelení po zářijových parlamentních volbách vstoupili do koaličních jednání s křesťanskými demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové a liberálními demokraty (FDP). Přišli ale s drastickým požadavkem. Od roku 2030, tedy do dvanácti let, by se už v Německu nesměla nově registrovat auta jen s čistě vznětovými nebo zážehovými motory. Ostře s tím narazili, jakkoliv celá německá politická scéna v zásadě souhlasí s postupným, čti pozvolným, do budoucích desetiletí roztaženým přechodem k alternativám v podobě elektromobilů, vodíkových agregátů nebo alespoň hybridních motorů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Němečtí Zelení překvapivě ustoupili od podmínky, kterou si při koaličních námluvách kladli.
  • Netrvají na roku 2030 coby termínu pro zákaz nových registrací vozů se spalovacími motory.
  • Bylo to z jejich strany mimikry, nebo se zachovali státotvorně?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru