Zatímco Velká Británie nedávno potvrdila své rozhodnutí postupně do roku 2025 odstavit všechny uhelné elektrárny, v Česku nic podobného žádná z rozhodujících politických stran nepožaduje. ČEZ proto mohl v klidu, bez politických komentářů, oznámit výsledky za třetí čtvrtletí. Ty možná lehce zaostaly za očekáváním analytiků, nicméně odhadovaný čistý zisk a z toho plynoucí dividenda zůstávají dle předpokladů. Akcie ČEZ se tudíž analytikům jeví jako perspektivní. I proto, že vítěz voleb Andrej Babiš prozatím upustil od kritických poznámek na adresu vedení této největší energetické firmy v zemi.

Klíčové ovšem je, co bude s ČEZ dál. Za prvé jde o výměnu managementu, o níž se mluví již od chvíle, co se Andrej Babiš stal ministrem financí. Třikrát se Babiš, respektive ministerstvo financí pod jeho vedením, pokusil na valných hromadách zajistit v energetické firmě větší vliv. Nejdříve obsadil svými lidmi pět míst v dozorčí radě. K nim chtěl ještě jednoho navíc, nakonec ale ustoupil. Mimochodem později přeobsadil i svoje lidi − zřejmě mu nepřišli dost loajální. Potom sebral statutárním orgánům bonusy, čímž chtěl podle všeho poštvat odboráře v dozorčí radě proti managementu − neúspěšně. Koncem roku 2016 pak jím dosazení členové vedení nepodpořili současného šéfa ČEZ Daniela Beneše, když se ve funkci nechával potvrdit na další čtyři roky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Výsledky ČEZ zatím ponechaly politiky chladnými, hlavní je, že dividenda zůstává podle předpokladů.
  • Budoucí vývoj ovšem záleží na tom, jestli se ČEZ s podporou státu pustí do výstavby jaderných bloků.
  • Variant je několik, všechny jsou ale z krátkodobého hlediska politiků ztrátové.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru