Už v září odboráři vyhlásili, že po firmách budou chtít, aby v příštím roce přidaly zaměstnancům alespoň osm procent platu. "To, že nejsou lidé, je dobrá zpráva pro vyjednávání nových kolektivních smluv," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Teď to vypadá, že zvýšení platů nebude těžké domluvit. Hospodářská komora, která sdružuje asi 15 tisíc podnikatelů, ve své prognóze na příští rok počítá s růstem nominálních mezd o 8,6 procenta.

Nárůst platů v kombinaci s posilující korunou by však pro řadu exportérů mohl znamenat problémy. Od dubnového konce intervencí ČNB posílila česká měna na 25,60 za euro, a je tak nejsilnější za poslední čtyři roky.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.