Donald Trump přijel do východní Asie řešit nebezpečí Severní Koreje a obchodní vztahy. Obojí se mu v případě Japonska, první zastávky dvanáct dní dlouhé cesty, podařilo zabalit do jednoho výroku: během pondělního jednání s japonským premiérem Šinzóem Abem řekl, že Japonsko může sestřelovat severokorejské rakety pomocí amerických zbraní, které si Tokio může koupit, aby snížilo obchodní deficit, který USA vůči Japonsku mají.

Trump a Abe potvrdili, že se mezi nimi vytvořil pevný vztah. Bylo to už jejich šesté přímé setkání. Mezitím si šestnáctkrát telefonovali, a dokonce si už podruhé zahráli golf.

Jejich vztah ale může narušit spor o obchod. I v Tokiu Trump Japonce tlačil k dvoustranné obchodní dohodě místo Transpacifické smlouvy (TPP) dojednané Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou, od níž Trump odstoupil.

"Náš obchod s Japonskem není ani svobodný, ani reciproční. Ale jsem optimista, že budeme schopni přijít s novými dohodami, které budou i pro obě země lepší," řekl Trump. Japonský jen následně vůči dolaru oslabil o 0,6  procenta.

V říjnu se ale nepovedlo nastartovat dvoustranná americko-japonská obchodní jednání a Abe zopakoval Trumpovi, že zbylých jedenáct zemí chce TPP uvést v život.

USA jsou první a Japonsko třetí největší ekonomika světa měřeno nominální hodnotou HDP. Japonsko mělo vůči USA loni obchodní přebytek ve výši 69 miliard dolarů a Spojené státy jsou po Číně jeho druhým největším obchodním partnerem. Japonsko je pro USA čtvrtým největším vývozním trhem.

"Existují obavy, že obchod pokazí tenhle dobrý vztah, který si premiér Abe pěstuje s prezidentem. V Japonsku panuje hodně nervozity z toho, co vlastně doopravdy chce Trump prosadit," řekla listu Wall Street Journal Sheila Smithová, expertka na Japonsko z americké Rady pro mezinárodní vztahy.

Japonci mimo jiné vidí v TPP další z protiváh rostoucího čínského vlivu v Asii i ve světě. Premiér Šinzó Abe před dvěma týdny vyhrál s velkým náskokem předčasné volby a posílil svůj mandát. Chce dosáhnout změny ústavy, nadiktované po druhé světové válce Spojenými státy, aby se Japonsko mohlo vyzbrojit i útočnými zbraněmi v obavách nejen ze severokorejských raket, ale také a především z čínské expanze. Tokio se zároveň bojí oslabených amerických bezpečnostních záruk.

Podobně jako Japonci jsou z Trumpa nervózní i Jihokorejci, které americký prezident navštíví v úterý. Jsou sice závislí na americkém obranném deštníku, ale Trump už nařídil znovu vyjednat americko-jihokorejskou obchodní dohodu − neboť se mu zdála pro USA málo výhodná. Jako ostatně všechny dohody uzavřené předchozími prezidenty.

Trump chce během svého asijského turné, kdy zavítá ještě do Číny, Vietnamu a na Filipíny, vyhlásit právě v pátek na summitu zemí APEC ve vietnamském Danangu novou asijskou strategii USA, která má spočívat především v sérii dvoustranných obchodních dohod s partnery, jako je Japonsko nebo Indie.

Jak ale upozorňuje deník Financial Times, touto strategií se Trump dostává stále více do izolace, protože podobně jako v případě TPP i další regionální uskupení pokračují v jednání o globálních obchodních dohodách. Americké velikosti a nepředvídatelnosti pro případné bilaterální dohody se obává Vietnam, stejně jako Velká Británie, kde poněkud chladne postbrexitový entuziasmus pro zvláštní dohodu s USA. EU nyní dokončuje obchodní dohodu s Japonskem, jihoamerický Mercosur vyjednává s Austrálií a Novým Zélandem.