Kandidatura bývalého šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka už je jistá. Podle informací redakce už ví, že získá deset senátorských podpisů. 

"Za chvíli to podepíšu, jsem číslo 10," sdělil v pondělí ráno HN Tomáš Grulich (ODS). "Ne vždy jsem s Topolánkem souhlasil, nicméně jeho vedení vlády v době našeho předsednictví v EU bylo příkladné," vysvětlil.

Mezi deseti podpisy je také podpis senátora Zdeňka Nytry (nezávislý, člen klubu ODS). "Podepsal jsem kandidaturu v neděli. V jeho politickém působení jistě najdu věci, se kterými jsem se ne zcela ztotožnil, ale to je asi přirozené. Celkově vidím působení Mirka Topolánka pozitivně," sdělil Nytra, který je ze stejného města jako Topolánek, tedy z Ostravy. 

Někteří senátoři, které Topolánek oslovil, mu však podpis dát odmítli. Patřil mezi ně i senátor Jan Horník (STAN). "Za jeho vlády byl klientelismus a korupční jednání politiků na vzestupu. On tomu neuměl zabránit, naopak spojenectví s lidmi jako byl například pan Dalík, povyšoval na druhou a národu se de facto jen vysmíval," vysvětlil Horník.

Mirek Topolánek redakci potvrdil, že podpisy skutečně má. "Jenom deset? To víte, nebo se mě ptáte? No 10 asi ano," napsal v SMS s tím, že detailněji nestíhá reagovat a veškeré podrobnosti oznámí na úterní tiskové konferenci.

Nový soupeř nejen pro Zemana

Pár dní poté, co se Miloš Zeman v březnu 2013 stal oficiálně prezidentem, poskytl Mirek Topolánek, tehdy už tři roky penzionovaný politik a úspěšný byznysmen, rozhovor deníku Právo. Vedl jej s ním reportér listu Jiří Ovčáček. "Jsem rád, že mám prezidenta, na kterého mohu být hrdý, že je to člověk, který tu roli zvládne. To neznamená, že s ním souhlasím," prohlásil bývalý předseda ODS a ještě si dovolil nahlédnout do budoucnosti: "V případě zahraniční politiky, pokud teda ještě vůbec nějakou máme, nečekám nějakou dramatickou změnu. Miloš je jednoznačně euroatlanticky laděný ve smyslu boje proti terorismu."

Od té doby se však ledacos změnilo. Z Jiřího Ovčáčka se stal Zemanův mluvčí, prezidentova jasná orientace na EU a NATO se oslabila úměrně tomu, jak posílila jeho podpora spolupráce s Ruskem a Čínou, a Topolánek už o něm nemluví jako o příteli. Zřejmě i proto se rozhodl kandidovat v lednové volbě na prezidenta. Souboj o Hrad tak dostane díky jeho angažmá úplně novou dynamiku.

Až dosud se jako hlavní Zemanovi soupeři profilovali dva muži, kteří si zakládali na tom, že nejsou politici − tedy bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. Jenže Topolánek, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem (a předtím od roku 2002 předsedou ODS), je politikem kaž­dým coulem. Svou razancí a dominancí navíc připomíná dva hegemony nynější politické scény − Miloše Zemana a Andreje Babiše.

"Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta, a začal jsem shánět podpisy. To rozhodnutí u mě osobně dávno padlo," uvedl Topolánek pro Blesk.cz.

Tedy pro médium, které patří do podnikatelského impéria jednoho z nejbohatších Čechů Da­niela Křetínského. S ním Topolánek spojil většinu svých byznysových kroků po odchodu z vysoké politiky v roce 2010 a stal se jedním z důležitých manažerů Křetínského skupiny EPH.

Když odcházel Topolánek z politiky, nebylo to loučení moc příjemné. Straníci ho k tomu donutili, když na veřejnost unikly nahrávky jeho nekorektních poznámek, které trousil při natáčení rozhovoru pro gay časopis Lui.

Hovořil pak o kampani proti sobě a své rodině, o účelových útocích a mediálních manipulacích, nějakou dobu se stranil veřejné pozornosti. Tu a tam sice v pozdějších letech dal rozhovor, v němž komentoval dění na politické scéně, vesměs ale říkal, že se do veřejného prostoru vracet nechce, že je spokojený v obchodu.

Otázkou je, jak se k jeho rozhodnutí kandidovat postaví ODS, jejímž byl předsedou a kterou v roce 2006 dovedl k rekordnímu volebnímu vítězství se ziskem více než 36 procent. "Strategii pro prezidentskou volbu řekneme po víkendu," prohlásil předseda ODS Petr Fiala. A i Topolánek dal najevo, že nechce být spojen pouze s jednou stranou, proto prý hledá podporu také u senátorů ČSSD, TOP 09 nebo lidovců.

Podle informací HN mu však například senátor za ODS Jaroslav Kubera, který sám o kandidatuře na prezidenta uvažoval, svůj podpis odmítl dát, stejně jako předseda Senátu za ČSSD Milan Štěch.

Topolánkův vstup do prezidentské kampaně může být komplikací pro dosavadní favority Zemana s Drahošem. Těm pomáhalo, že v pelotonu kandidátů nestál nikdo příliš výrazný, natož s politickými zkušenostmi, kdo by je v budoucnu mohl jasně ohrozit například při televizních debatách.

Topolánek, který ve vysoké politice působil téměř 15 let jako senátor, poslanec i premiér, bude ale úplně jiný typ soupeře. Zároveň však s sebou ponese také řadu skandálů z minulosti. Ostatně jeho někdejší pobočník Marek Dalík má v pondělí nastoupit do vězení kvůli zbrojní zakázce, již se snažil v době Topolánkovy vlády ovlivnit.