Kandidatura bývalého šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka už je jistá. Podle informací redakce už ví, že získá deset senátorských podpisů. 

"Za chvíli to podepíšu, jsem číslo 10," sdělil v pondělí ráno HN Tomáš Grulich (ODS). "Ne vždy jsem s Topolánkem souhlasil, nicméně jeho vedení vlády v době našeho předsednictví v EU bylo příkladné," vysvětlil.

Mezi deseti podpisy je také podpis senátora Zdeňka Nytry (nezávislý, člen klubu ODS). "Podepsal jsem kandidaturu v neděli. V jeho politickém působení jistě najdu věci, se kterými jsem se ne zcela ztotožnil, ale to je asi přirozené. Celkově vidím působení Mirka Topolánka pozitivně," sdělil Nytra, který je ze stejného města jako Topolánek, tedy z Ostravy. 

Někteří senátoři, které Topolánek oslovil, mu však podpis dát odmítli. Patřil mezi ně i senátor Jan Horník (STAN). "Za jeho vlády byl klientelismus a korupční jednání politiků na vzestupu. On tomu neuměl zabránit, naopak spojenectví s lidmi jako byl například pan Dalík, povyšoval na druhou a národu se de facto jen vysmíval," vysvětlil Horník.

Mirek Topolánek redakci potvrdil, že podpisy skutečně má. "Jenom deset? To víte, nebo se mě ptáte? No 10 asi ano," napsal v SMS s tím, že detailněji nestíhá reagovat a veškeré podrobnosti oznámí na úterní tiskové konferenci.

Nový soupeř nejen pro Zemana

Pár dní poté, co se Miloš Zeman v březnu 2013 stal oficiálně prezidentem, poskytl Mirek Topolánek, tehdy už tři roky penzionovaný politik a úspěšný byznysmen, rozhovor deníku Právo. Vedl jej s ním reportér listu Jiří Ovčáček. "Jsem rád, že mám prezidenta, na kterého mohu být hrdý, že je to člověk, který tu roli zvládne. To neznamená, že s ním souhlasím," prohlásil bývalý předseda ODS a ještě si dovolil nahlédnout do budoucnosti: "V případě zahraniční politiky, pokud teda ještě vůbec nějakou máme, nečekám nějakou dramatickou změnu. Miloš je jednoznačně euroatlanticky laděný ve smyslu boje proti terorismu."

Od té doby se však ledacos změnilo. Z Jiřího Ovčáčka se stal Zemanův mluvčí, prezidentova jasná orientace na EU a NATO se oslabila úměrně tomu, jak posílila jeho podpora spolupráce s Ruskem a Čínou, a Topolánek už o něm nemluví jako o příteli. Zřejmě i proto se rozhodl kandidovat v lednové volbě na prezidenta. Souboj o Hrad tak dostane díky jeho angažmá úplně novou dynamiku.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?