Sněhová vánice ohlušuje uši a zaslepuje oči. Není vidět na krok, všude kolem je bílo, bílý je sníh i řev větru. Po pás ve sněhu a z posledních sil, krok za krokem směřuje kupředu. Do krve rozedřené paty v lyžařských botách bolí při každém pohybu. A bezvládné tělo kolabujícího kamaráda na zádech je metr za metrem těžší. Lavina se může utrhnout každou vteřinou a pohřbít oba hluboko pod sebou.

K Labské boudě chybí ještě kilometr, takhle zahyneme oba, bleskne hlavou zachránci. "Vydrž, prosím tě, pomoc tu bude hned," posazuje promrzlého parťáka na zem, zády k větru. Vrací se pro lyže a ujíždí vánicí k boudě. Sám neví, odkud na to ještě bere síly. Stačí ostatním říct, kde polomrtvého muže nechal, a hroutí se v bezvědomí k zemi.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Před sto lety jej znala celá sportovní Evropa, komunistický režim však sportovní úspěchy Emericha Ratha škrtl.
  • Neexistoval sport, ve kterém by nezávodil nebo který by alespoň nezkusil.
  • Z dnešního pohledu se dá jen těžko uvěřit, že hrál vrcholově fotbal, reprezentoval v hokeji, byl mistrem Německa v boxu, lyžoval, bruslil, závodil na kajaku a na olympijských hrách běhal maratony.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru