Golf má mnoho pravidel, základní je ale bezpochyby to, že musíte počítat, kolikrát odpálíte míček, než se vám jej podaří dopravit do příslušné jamky. Americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe se však podle informací poskytnutých jejich pobočníky při své hře na hřišti nedaleko Tokia tak zabrali do debaty o budoucnosti vzájemných obchodních dohod, jakož i o hrozbě v podobě KLDR, že zapomněli údery počítat. Takže se sice nikdy nedozvíme, kdo zvítězil, zato víme, že v politickém ohledu si Abe mohl jistě hodně gratulovat. Opět potvrdil, že ví, jak na Trumpa: zahrnul ho všemožnými poctami a jistě i lichotkami včetně těch golfových, a na nic mu neřekl "ne". A dosáhl svého. Trump už je dalek tomu, aby opakoval svou loňskou předvolební mantru, že se Japonsko musí samo atomově ozbrojit, než aby mu v tomto ohledu navěky poskytovaly ochranu Spojené státy. Jen máloco je v Japonsku vzhledem k atomovým a raketovým ambicím ze strany KLDR tak palčivé téma.

Malý rakeťák, jak Trump říká severokorejskému tyranovi Kim Čong-unovi, bude nepochybně tématem mnohých debat, které prezident povede, až zavítá ještě do Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny. Zajímavé to bude zejména u soudruhů v Pekingu. Ti sice nejsou z rychlého tempa severokorejských atomových a raketových testů nadšeni, ale na druhou stranu nemají žádný důvod, proč rakeťáka krotit, například mnohem přísnějšími kontrolami na vzájemné hranici, jež by zamezily obchodu s textilem a rybami. Z čínského pohledu to je tak, že kdyby režim v Pchjongjangu padl a ostrov byl sjednocen pod patronátem Jižní Koreje, měli by na svých hranicích prozápadní demokracii. To už je lepší si ten nynější stalinistický nárazník nechat, říkají si nepochybně. Takže: Donald Trump bude jistě na Čínu tlačit, tím to však také asi skončí. Podobně to jistě dopadne, až se ve Vietnamu setká s Vladimirem Putinem. Proč by ten vycházel USA ohledně KLDR vstříc, jen tak pro nic za nic?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Americký prezident se vydal na cestu do pěti asijských zemí. Hlavním tématem jsou jaderné a raketové ambice KLDR, jakož i obchodní dohody. Ohledně KLDR asi moc nepochodí, větší šance na průlom se přisuzují tomu druhému.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru