Toyota letos slaví dvacáté výročí zahájení produkce Priusu, prvního velkosériového hybridního auta na světě. Hromadný nástup ekologických aut však zažívá svět teprve nyní. Nejen v reálném provozu, jako například v "zelené" Kalifornii, ale především v legislativě. Nejprve to byla Čína, která oznámila, že od roku 2019 budou muset výrobci prodávat minimálně 10 procent své produkce s alternativním pohonem. Teď chce Evropská komise prosadit, aby v roce 2030 mělo až 30 procent prodaných aut v EU čistý pohon.

Automobilky bezpochyby povinnou kvótu splní. Jenže legislativní a technický pokrok ještě nezaručí, že skutečně na ulicích převáží ekologičtější varianta. Ve skutečnosti se elektromobily prosazují obtížně a výhradně tam, kde jejich majitelé dostávají finanční podporu. Krásně to ukázal případ Hongkongu, který skončil s dotací nákupu Tesly a prodeje potom klesly k nule. Nebo třeba bohaté Dánsko, jež po nástupu nové vlády na podzim 2015 začalo postupně omezovat velkorysou podporu pro elektrovozy, čímž se jejich prodej na tamním trhu propadl o 60,5 procenta. Vláda se proto rozhodla útlum podpory poněkud zpomalit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Svět přechází na elektromobily, legislativci chtějí donutit automobilky k vyššímu podílu výroby vozů s alternativním pohonem.
  • Praxe ukazuje, že bez dotace se podíl čistých aut na trhu zvyšuje jen marginálně. Česko žádnou podporu ekologii nedává.
  • I když je světovou automobilovou výrobní velmocí, český vozový park zůstává pěkným příkladem autoskanzenu.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru