Evropské i domácí ekonomice se daří dobře. Poslední čísla za eurozónu ukázala, že reálný hrubý domácí produkt rostl ve třetím čtvrtletí rychleji, než jsme očekávali. Mezičtvrtletní růst byl přehodnocen směrem nahoru i za tři měsíce do června a míra nezaměstnanosti klesla v září na nejnižší hodnotu za poslední roky.

Ačkoli panují strukturální rozdíly mezi jednotlivými zeměmi eurobloku, ekonomický růst je všudypřítomný a snad i nějakou dobu udržitelný. Není proto divu, že Evropská centrální banka začala zpřísňovat svoji měnovou politiku, i když to doprovodila značně holubičím komentářem, který alespoň na čas uklidnil finanční trhy. Pravda, centrální bankéři mohli být trochu odvážnější a neprodlužovat program nákupu aktiv nejméně až do září příštího roku, trvale nízká inflace je však pádným argumentem pro opatrnost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Země eurozóny i Česko zažívají všudypřítomný ekonomický růst.
  • Není proto divu, že se jejich centrální banky rozhodly zpřísňovat svoji měnovou politiku. Zatím ale volí opatrnější přístup.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru