Prodej nových osobních aut vzrostl od ledna do konce října o 6,6 procenta na 228 703 vozů. Nejprodávanější kategorií jsou letos poprvé terénní auta SUV s podílem 24 procent před nižší střední třídou s 21 procenty. V pátek to oznámil Svaz dovozců automobilů.

Nejprodávanější značka Škoda zvýšila odbyt o čtyři procenta na 71 026 vozidel, druhý Volkswagen rovněž o čtyři procenta na 22 990 prodaných aut a třetí Hyundai prodal 17 975 vozů, což je meziročně o tři procenta více. Následují Ford, Dacia a Renault. Firmy nakoupily 74 procent vozů. Celkem 58 procent aut mělo benzinový motor.

V říjnu se pro jeden z modelů Škoda podle šéfa pro český trh Luboše Vlčka rozhodlo 7362 českých zákazníků, tedy o 302 meziročně více a pro automobilku díky tomu šlo o nejlepší říjnové výsledky v její historii.

"Do posledního kvartálu letošního roku vstupujeme posíleni o náš nový přírůstek kategorie SUV - model Karoq. Na oba naše nové SUV modely aktuálně evidujeme přes 12 tisíc klientských objednávek, což v kombinaci se stabilním vysokým zájmem o všechny naše další modelové řady zavdává důvod k našemu optimismu s blížícím se koncem roku," dodal Vlček.

Nejoblíbenějším modelem zůstává Škoda Octavia (22 890 prodaných aut) před Fabií, Rapidem, Superbem a Volkswagenem Golf. Následují Hyundai i30 a Škoda Kodiaq.

Registrace lehkých užitkových automobilů proti loňskému roku klesly o půl procenta na 15 792 vozů. První je Peugeot s prodejem 2582 aut, druhý je Fiat (2207) a třetí skončil Ford (1873). Prodej nákladních vozidel se snížil o 13 procent na 8052 aut. Vede Mercedes-Benz před značkami MAN a DAF. Prodej autobusů se snížil o třetinu na 538 vozidel. Nejvíce prodala značka Iveco Bus, následují SOR a Setra.

Kategorie motocyklů zaznamenala pokles o šest procent na 14 851 strojů. První je Honda s 2537 registracemi, následují Yamaha s 1066 prodanými motocykly a BMW s odbytem 757 strojů.

* - celoroční údaj u roku 2017 je jen v období leden-říjen.

Zdroj: Svaz dovozců automobilů

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru