Hrozí skutečně v důsledku povolební situace odchod Česka z Evropské unie? Sociolog Ivan Gabal je přesvědčen, že ano. "Jednoznačně proevropské síly jsou rozdrobené, převažuje negativní nálada. Česko se nakonec může samo z elitního evropského klubu vyloučit, což by byla katastrofa," říká v rozhovoru pro HN dnes už bývalý poslanec KDU-ČSL. Trend oslabování proevropského středu dokumentuje i jeho osobní politický příběh: vlivný poslanec neprošel jako jednička středočeské kandidátky lidovců do sněmovny.

Řešení je podle Gabala, který platil v minulém období ve sněmovně za prozápadního "jestřába", jen jedno. Rychlá dohoda proevropských stran o spolupráci. "Tři klíčové strany, které jsou evropsky orientované, tedy KDU-ČSL, TOP 09 a Starostové, by měly překonat, co je rozděluje, a utvořit blok, jenž se připraví na další vývoj, na další volby. A který − pokud dojde k referendu − dokáže vystupovat tak, abychom EU neopustili," vyzývá Gabal.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?