Odboráři se dostali do situace, v níž minimálně posledních dvacet let nebyli. Výrazné oslabení ČSSD v nové Poslanecké sněmovně znamená, že v zásadě přišli o nejbližšího politického partnera, který v zákonodárných sborech pomáhal hájit zájmy zaměstnanců od konce 19. století. Může to mít vícero důsledků, třeba to, že odboráři se budou muset daleko více spoléhat sami na sebe.

"Odbory teď budou muset být daleko hlasitější," míní bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se po letech odluky rozhodl do sociální demokracie vrátit. Sám věří, že současná politická situace je jen dočasnou epizodou a tradiční spojenectví bude zase v plné síle obnoveno. "Je to tak všude na světě. Ve Velké Británii bylo propojení labouristů s odborovým hnutím ještě silnější, teprve v posledních letech se rozvolnilo. ČSSD musí stavět na spojenectví nejen s odbory, ale i s celým neziskovým sektorem," zní Paroubkova vize.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?