Na ústavu nesahat, nabádal v rozhovoru pro HN předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Vzhledem k radikální povolební proměně české politické scény jsou to slova moudrá.

Ale i kdyby je politici snící o snížení počtu poslanců nebo o rušení Senátu vyslyšeli, jedna nebezpečná cesta k zásadní proměně poměrů v České republice jim stejně zůstává otevřena: referendum.

Zavedení tohoto prostředku přímé demokracie totiž česká ústava naopak výslovně předpokládá, a to už od svého přijetí v roce 1993.

"Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo," stojí hned v druhém odstavci druhého článku.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Lidové hlasování přitahuje lidi, kteří zpochybňují celou polistopadovou demokracii. Dnes se stává společným jmenovatelem jednání o Babišově vládě.
  • Nikoliv jako možnost rozšířit českou demokracii, ale jako klacek na establishment.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru