Spojené státy zasáhl první velký útok islamistického teroristy v éře prezidenta Donalda Trumpa. Uzbek Sajfulláh Saipov, žijící v USA od roku 2010 s pracovní zelenou kartou, najel vypůjčenou dodávkou do chodců a cyklistů v centru New Yorku, nedaleko památníku obětem 11. září. Osm lidí zahynulo, jedenáct dalších Saipov zranil. Sám skončil v nemocnici poté, co ho policista postřelil do břicha.

Saipov byl obviněn z terorismu. Trump žádá trest smrti

Trump na útok reagoval požadavkem na přísnější imigrační politiku, kterou od svého zvolení prosazuje. "Nařídil jsem ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě utužit prověřování imigrantů mířících do Spojených států," uvedl Trump. Zároveň chce požádat Kongres, aby okamžitě zrušil loterijní program zelených karet, který cizincům umožňuje získat právo trvalého pobytu. Rýpl si při této příležitosti do opoziční Demokratické strany, zejména do senátora Chucka Schumera. Na Twitteru ironicky napsal, že tento program je "Schumerovým nádherným kouskem".

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?