Od listopadu učitelé dostanou přidáno víc než pár stovek, jako to bývalo dosud běžné. Zdeněk Sotolář ze základní školy ve Velkých Němčicích učí češtinu a dějepis už 32 let a říká, že to ještě nezažil. "Je to poprvé za můj život, kdy nám platy skutečně stouply o výraznější částku. Tedy když nepočítám třinácté a čtrnácté platy," přiznává. Jeho platovému zařazení odpovídá zvýšení o čtyři tisíce korun.

Tak výrazné zvyšování platů zařídilo společné úsilí učitelských sdružení, vysokých škol a odborů. Při vyjednávání o rozpočtu tlačily na vládu, aby kantorům přidala. Těsně před parlamentními volbami politici nakonec pod hrozbou stávky odhlasovali 15procentní navýšení tarifních platů.

Pro největší část učitelů to znamená více než třítisícový příplatek.

Typický pedagog, tedy takový, kterých je v Česku největší část, pracuje s žáky na základní škole, má od 19 do 27 let praxe a dosud pobíral tarifní plat 26 590 korun hrubého. Nyní se přehoupne přes 30 tisíc korun.

38 tisíc

Průměrný plat, který by učitelé měli mít v roce 2020, dle požadavků odborů a předvolebních politických slibů.

30 tisíc

je nový plat nejtypičtějšího učitele na základní škole, zvedl se o čtyři tisíce korun.

15 procent

O tolik se od listopadu zvednou tarifní platy učitelů na veřejných školách.

"Konečně smysluplné navyšování platů, které se bude týkat všech. Navíc to vypadá, že se nebudou snižovat odměny a příplatky, což se v minulosti dělo," hodnotí Sotolář.

K tarifním platům dostávají učitelé ještě odměny, náhrady či příplatky − například za třídnictví a další funkce v rámci školy.

Dříve se často stávalo, že i když politici slíbili a odsouhlasili zvýšení platů, nepřidali učitelům v tarifu, ale právě v nenárokových částech platu. K učitelům se pak dostala nižší částka než ta slíbená.

"Bylo to tím, že se přidal balík peněz, ale přibylo škol či dětí, takže na jednotlivé školy dorazilo méně peněz, než politici deklarovali," vysvětluje ředitel nymburského gymnázia Jiří Kuhn.

Byly i případy, kdy kantoři dostali přidáno v tarifu, ale snížily se odměny, takže si nakonec o moc nepolepšili. "Raději ještě počkám, kolik peněz přijde od kraje a jestli skutečně zbude i na odměny a příplatky ve stejné výši jako dosud," je proto nyní opatrný ředitel ZŠ Šeříková v Ostravě-Výškovicích Jiří Bakončík.

V tarifech si výrazně polepší nejen učitelé s dlouhou praxí, ale i nováčci, které by to mohlo motivovat k setrvání ve školství. Teď často odcházejí za lepším platem. "Popravdě jsem to nečekala, ani kolegové z mého okolí," říká Apolena Novotná, absolventka, která v září nastoupila na střední školu v Praze za tarifní plat 22 140 korun hrubého.

Od listopadu ji čeká o více než tři tisíce korun vyšší částka. "Určitě mě to motivuje ve školství zůstat," říká.

Platy stoupnou ve školách také kuchařkám, uklízečkám či školníkům. Stranou zatím zůstávají pedagogové z církevních a soukromých škol. Těm musí stát dorovnat platy na úroveň kantorů ve veřejném sektoru až s ročním zpožděním.

Listopadové navýšení učitelských platů je podle ředitele Kuhna dobrou zprávou, kantoři by se s ním ale neměli spokojit.

"Pokud se do roku 2020 snažíme dostat na slibovaných 130 procent průměrného platu v Česku, tak je to dobré nakročení. Ale nestačí to," upozorňuje. Školské odbory už se ozvaly s peticí za další zvyšování platů. Chtějí si tak pohlídat, aby vznikající vláda nezapomněla na své předvolební sliby a pedagogům zvyšovala platy pravidelně.