Pro Radka Vondráčka, který má velkou šanci za ANO šéfovat Poslanecké sněmovně, to neměla být před čtyřmi lety nijak výjimečná schůzka. Vondráček měl v Kroměříži dosti známou advokátní kancelář a přímo od soudu zamířil na schůzku, kde se mělo mluvit o hnutí ANO. Tehdy ještě netušil, že za pár okamžiků začne svůj život možná až osudově spojovat s ANO, Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem.

"Přišel jsem a nikoho z přítomných neznal. Úplnou náhodou jsem si ale sedl vedle člověka, který mi byl od první chvíle sympatický. Byl to pan Faltýnek. Vůbec jsem nevěděl, že to je pravá ruka pana Babiše," vzpomíná Vondráček. Až taková náhoda to však nebyla. Faltýnek bydlel v nedalekém Prostějově a sháněl do ANO lidi. A protože měl spoustu kontaktů díky podnikání i dřívějšímu působení v ČSSD, znal se dobře s kroměřížským podnikatelem Vladimírem Baďurou − což byl jeden z klientů advokáta Vondráčka. Kruh se uzavřel.

Podle vyprávění Vondráčkova kamaráda Miroslava Sadílka ho politika vždycky zajímala. Nijak se jí aktivně neúčastnil, nebyl v žádné politické straně, ale když si sedli na pivo třeba po volejbale, politika se začala přetřásat.

"Štvalo mě, že na dění v zemi měli vliv lidé typu Ivo Rittiga, které nikdo nevolil. Mohl jsem na takové poměry dál nadávat, nebo se pokusit o změnu," vysvětluje Vondráček, proč kývl na Faltýnkovu nabídku vstoupit do ANO i na kandidátku pro volby do Poslanecké sněmovny.

Politický začátečník se rychle seznamoval s velkou politikou a brzy z masy poslanců ANO vyčníval.

Paradoxně mu pomohly problémy jeho šéfa Andreje Babiše, protože sněmovna začala řešit nejdříve střet Babišových zájmů a následně další problémy kolem něj, především ohledně poskytnutí dotace na Farmu Čapí hnízdo.

Zkušený právník Vondráček se mu hodil, Babiše hájil mnohokrát ve výborech, na plénu i v médiích.

Díky svému klidnému a vstřícnému stylu vystupování si navíc získal přátele i mezi některými poslanci, kteří s ním názorově nesouhlasí a Babišovi nemohou přijít na jméno. Vondráčkovi pomáhá rovněž to, že je hodně společenský typ.

Někteří poslanci například popisují neformální posezení v suterénu sněmovny, kdy právě Vondráček dokázal bavit přítomné svým zpíváním a hraním na kytaru.

Lidé, kteří ho dobře znají, zároveň upozorňují, že byl vždycky ambiciózní a soutěživý. I proto se prosadil jako právník, poslanec a třeba i jako volejbalista, byť amatérský. "Nikdy nevzdal žádný míč. I třeba za cenu zranění," vybavuje si jeho kamarád Sadílek, který mimochodem vede hnutí ANO v Kroměříži a je přesvědčený, že Vondráček se snaží dělat politiku co nejpoctivěji. "Občas mu říkáme mladý Masaryk," podotkl Sadílek.

Někteří lidé ve městě se však pozastavují nad tím, jak loni hlasoval o silnějším postavení samosprávy ve Vodovodech a kanalizacích Kroměříž. Na rozdíl od naprosté většiny zastupitelů, kteří byli pro posílení samosprávy, se zdržel hlasování.

Podle kritiků tak mohl jednat ve prospěch svého známého a spolustraníka, který měl zájem na tom, aby návrh neprošel.

"Nejednal jsem v ničím zájmu. Měl jsem málo času na seznámení s návrhem," tvrdí Vondráček, jenž se chlubí například tím, že byl oceněný mezi pěticí poslanců, kteří nejaktivněji prosazovali protikorupční zákony.

Ptát se jej na to, zda občas nepochybuje o tom, že hájením Andreje Babiše skutečně prosazuje ideály, kvůli nimž do politiky vstupoval, je zbytečné. Nepochybuje. "ANO vzniklo jako akce nespokojených občanů, takže to je místo, kde bych měl být a jsem. A jestliže se hází špína na našeho předsedu, tak to nic nemění na mém přesvědčení," tvrdí muž, který patrně obsadí jednu z nejvyšších ústavních funkcí v zemi.