Po dlouholetém čekání na silnější růst mezd a platů doba výrazného přidávání přišla. Pryč jsou časy, kdy se požadavek pětiprocentního růstu zdál příliš radikální, dnes odbory chtějí víc. Osm, deset, ale někde i dvacet a víc procent. Zaměstnavatelé, kteří by ještě před dvěma lety na takové požadavky reagovali odchodem od jednacího stolu, čím dál častěji i na dvojciferné zvýšení platů kývnou. Musí. Pokud chtějí, aby v jejich firmě kvalifikovaní zaměstnanci zůstali. A to si v době, kdy zakázek přibývá, samozřejmě přejí.

Přitom když se na mzdové náklady podíváme optikou měnových oblastí, kam směřuje náš export, je scenérie ještě dramatičtější. K euru totiž během letoška, přesněji za pouhých sedm měsíců od ukončení intervencí České národní banky, koruna posílila téměř o šest procent. K dolaru od ledna získala více než patnáct. Kombinace zvýšení mezd například o 12 procent (což dnes není až tak vzácný výsledek) a posílení měny vede ke zdražení ceny práce téměř o 20, respektive 30 procent. To jako pořádné drama vypadá a speciálně exportéři na to s oblibou poukazují.

Tak rychle totiž roste produktivita málokde, z čehož by se dalo odvodit, že konkurenceschopnost českého průmyslu je vážně ohrožena.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru