Bývali proslulí tím, jak furiantsky rozhazovali. Kvůli ekonomickým sankcím a oslabení rublu, což jsou následky ruské anexe Krymu před třemi lety, ale Rusové zchudli. V Česku ztenčení jejich peněženky zřejmě nejvíc pocítily Karlovy Vary. Tedy město, které na movitou klientelu z Východu sázelo dlouhá léta, aniž by mělo záložní "plán B". Teď se místní obchodníci nebo hoteliéři dostali do nové situace. Kvůli úbytku Rusů v posledních třech letech jim tržby klesly o desítky procent. Někteří balancují na existenční hraně, jiní už zkrachovali.

Realitní makléři zase marně zkoušejí prodat desítky luxusních bytů na lázeňské kolonádě, kterých se zbavují zchudlí ruští milionáři. Nikdo je nechce. Rusové nakupovali draze a i dnes chtějí za nemovitosti ceny stejné, jaké jsou v republice jen na nejlepších adresách v Praze. Také místní letiště osiřelo. Aerolinky zrušily kvůli nezájmu hned několik pravidelných letů z Východu a o dřívějším počtu turistů − přes 100 tisíc ročně − si letiště může nechat jen zdát.

Karlovarský primátor Petr Kulhánek se na nepříznivé situaci snaží vidět i pozitiva. Město i podnikatelé si podle něj uvědomili zhoubnou závislost na ruské klientele a museli začít lákat jinou, navázat nové kontakty a rozhodit sítě třeba v Česku nebo v Asii. "Přijíždí zase jiní lidé − Češi, Němci, Číňané a Korejci nebo rodiny z arabských zemí. A také z Izraele," vypočítává Kulhánek. Město tak podle něj bude lépe připraveno na budoucnost a výpadek hostů z jedné země bude moci lépe nahradit jinými. Zásah pro místní podnikatele nebude tak drtivý, jako tomu bylo po začátku ukrajinské krize.

Na první pohled vypadá na karlovarské lázeňské kolonádě všechno stejně jako dřív. Lázeňští hosté korzují mezi vřídly s šálkem na minerálku v ruce a drtivá většina z nich mluví rusky. Že je zde ruština "úředním" jazykem, ostatně potvrzuje i bezdomovec žádající o cigaretu. Jeho první otázka zní: "Mluvíte česky?" Také nápisy na mnoha luxusních obchodech, klenotnictvích a kosmetických salonech jsou dál vyvedeny v azbuce. Češtinu můžete slyšet možná tak u číšníků pokuřujících před restauracemi.

Při pozornějším pohledu ale něco nehraje. Prodavačky luxusních oděvů se nudí v prázdných prodejnách, balkánští majitelé klenotnictví postávají venku a marně vyhlížejí zákazníky. I restaurace jsou v době obědů prakticky prázdné. A není to jen tím, že skončila hlavní letní sezona. "Bohatí Rusové tu už nejsou. A ti, kteří zůstali, nemají peníze. Tržby mi klesly o 70 procent," kroutí hlavou prodejce šperků z českého granátu Mithat Tabaku. Obchod na jednom z nejlukrativnějších míst nedaleko kolonády provozuje už od 90. let, kdy sem utekl před válkou z Chorvatska. Takhle bídné časy jako v posledních třech letech za celou dobu ale nepamatuje, a to ani v době světové ekonomické krize. Obává se, že zlaté časy štědře utrácejících Rusů se už nevrátí a jeho byznys může skončit.

Infografika

Stejně hovoří i majitel dalšího klenotnictví Prestige Jewel­le­ry. "Náklady neustále rostou, nájmy taky, ale tržby jsou mnohem nižší. Zatím se ještě držíme, ale pokud to tak půjde dál, zkrachujeme. Jako se to už stalo některým obchodům v okolí," vypráví klenotník, který si nepřál zveřejnit jméno.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.