Povolební vyjednávání nikdy nejsou snadná a téměř vždy během nich dochází ke zvratům a otočkám. Tedy i letos. Jejich hlavními aktéry zatím ovšem nejsou ani lidovci, ani občanští demokraté nebo ČSSD, ale Andrej Babiš a lídr komunistů Vojtěch Filip. Dva velmi zdatní obchodníci, kteří toho mají společného víc, než by se mohlo na první pohled zdát, a kteří jsou s trochou nadsázky odsouzeni k tomu, aby si pomáhali. Oba tak dosáhnou toho, po čem touží − druhý nejbohatší Čech se stane premiérem menšinové vlády s výhledem delším než na pár měsíců a majitel jihočeské právní kanceláře se udrží v čele strany, kterou v říjnových volbách dovedl k nejhoršímu výsledku v její bezmála staleté historii.

Komunistova klička je přímo ukázková a je zarámovaná státotvornou péčí o blaho republiky. Ještě minulý týden po několikahodinovém jednání ústředního výboru KSČM Filip prohlásil, že je na čase, aby na postu předsedy strany dal po 12 letech prostor někomu jinému. S ohledem na to, že mezi roky 2013 a 2017 přišli rudí pod jeho vedením o 350 tisíc voličů, celkem logická reakce. Muž, který byl aktivním spolupracovníkem StB a zároveň je matadorem porevolučního parlamentarismu, neboť v poslanecké lavici zasedá nepřetržitě od roku 1990, svůj zvažovaný odchod komentoval jako příležitost leccos změnit.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?