Povolební vyjednávání nikdy nejsou snadná a téměř vždy během nich dochází ke zvratům a otočkám. Tedy i letos. Jejich hlavními aktéry zatím ovšem nejsou ani lidovci, ani občanští demokraté nebo ČSSD, ale Andrej Babiš a lídr komunistů Vojtěch Filip. Dva velmi zdatní obchodníci, kteří toho mají společného víc, než by se mohlo na první pohled zdát, a kteří jsou s trochou nadsázky odsouzeni k tomu, aby si pomáhali. Oba tak dosáhnou toho, po čem touží − druhý nejbohatší Čech se stane premiérem menšinové vlády s výhledem delším než na pár měsíců a majitel jihočeské právní kanceláře se udrží v čele strany, kterou v říjnových volbách dovedl k nejhoršímu výsledku v její bezmála staleté historii.

Komunistova klička je přímo ukázková a je zarámovaná státotvornou péčí o blaho republiky. Ještě minulý týden po několikahodinovém jednání ústředního výboru KSČM Filip prohlásil, že je na čase, aby na postu předsedy strany dal po 12 letech prostor někomu jinému. S ohledem na to, že mezi roky 2013 a 2017 přišli rudí pod jeho vedením o 350 tisíc voličů, celkem logická reakce. Muž, který byl aktivním spolupracovníkem StB a zároveň je matadorem porevolučního parlamentarismu, neboť v poslanecké lavici zasedá nepřetržitě od roku 1990, svůj zvažovaný odchod komentoval jako příležitost leccos změnit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru