Vývoz z Česka v prvních osmi měsících roku překonal loňská i předloňská tempa růstu. Podle Indexu exportu, který sestavuje Raiffeisenbank a Asociace exportérů, bude růst pokračovat slušným tempem i po zbytek letoška a na začátku roku 2018.

Pozitivní zprávy přichází i přesto, že na trhu práce chybí zaměstnanci a koruna začala výrazně posilovat. Kondice eurozóny se pozvolna zlepšuje a tamní trh bude zásobovat české firmy dostatkem zakázek. Posilování české měny, vůči kterému je mnoho exportních firem zajištěno, zatím růstu vývozu příliš nebrání. To se však může v průběhu příštího roku změnit, protože zajištění proti sílící koruně už nebude tak výhodné jako letos. K silné koruně se navíc přidá citelný růst mzdových nákladů. Mírný optimismus exportérů se tak může postupně vytratit.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru