Projev prezidenta Miloše Zemana k výročí vzniku republiky prošel médii bez většího zájmu. Pochopitelně, pozornost přitahovala až absurdní směsice oceněných, spojující hrdiny normalizace s hrdiny válečnými, vědce s umělci. Snad i proto hlava státu ve své řeči věnovala tolik času propojení vědy a umění, které už nejsou obory paralelní, nýbrž oblasti prostupující se.

Prezident jindy rozdělující tentokrát v řeči spojoval, tedy alespoň v pár místech, v nichž vysvětloval podobnost osudu vědy a umění. A tak se ukázalo, za nesouhlasného kroucení hlavou Václava Klause, že ani ekonomie není exaktní věda (viz Nobelovy ceny posledních let), k přísné vědě nedospěla ani Zemanova prognostika. Vše je dnes ve vědě − jak krásné pointy umí Zeman tvořit − jen jakési "psaní scénářů". A psaní scénářů, děl prezident, je umělecká, nikoli vědecká činnost.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru