Když se má eurokomisařka Věra Jourová vyjádřit k genderovým předsudkům, vrací se do bájné historie. "Nazývám to 'Syndrom Kněžny Libuše'. Tedy mýtus, že ženy nemohou vládnout a rozhodovat," říká Jourová. Česko přitom patří dlouhodobě mezi nejhorší evropské země v rozdílném odměňování žen a mužů i v zastoupení ve vrcholných pozicích, ať už v byznyse, či státní správě. Ani v právnických profesích se nedaří ženy na vrcholové pozice dosazovat. Podle Jourové se nadpoloviční většina evropských soudkyň pohybuje v prvních instancích. "Čím výše jdeme v soudní hierarchii, tím méně žen zde najdeme. Česká republika je typickým vzorkem tohoto jevu," říká Jourová.

Nevyváženost a feminizace soudnictví

Domácí statistiky ukazují, že je v justici celkově přes šedesát procent žen, ale třeba u Nejvyššího soudu je to už jen necelá čtvrtina. To kritizuje například veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. "Předsedkyni krajského soudu máme jen jednu a dále pak jednu místopředsedkyni Ústavního soudu. Více žen ve vrcholových funkcích aktuálně není. Ale to bohužel není jen problém justice, podobné rozložení nalezneme v mnoha úřadech," říká ombudsmanka a dodává: "Vedení nejvýznamnějších právnických institucí v Česku na mě často působí jako uzavřený pánský klub."

Právničky jsou mnohdy efektivnější

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.