Velká Británie může po vystoupení z Evropské unie přijít až o 75 tisíc pracovních míst ve finančních službách, vyplývá to ze studie britské centrální banky Bank of England. Toto číslo se ale podle banky může ještě změnit podle toho, jaké obchodní vztahy se podaří Británii s unií vyjednat. 

"Chápu to tak, že vedoucí pracovníci banky považují toto číslo za "rozumný scénář", zejména pro případ, že nedojde k žádné konkrétní dohodě o finančních službách mezi Spojeným královstvím a EU," napsal ekonomický zpravodaj BBC Kamal Ahmed.

Odhad Bank of England je daleko vyšší než například výsledky průzkumu, který mezi stovkou firem provedla v minulosti agentura Reuters. Z průzkumu vyplynulo, že počet přemístěných pracovních pozic by v několika letech po brexitu neměl přesáhnout deset tisíc. Podle Ahmeda britská centrální banka takovou ztrátu ale očekává už první den po brexitu, pokud Británie a Evropská unie do té doby neuzavřou žádnou dohodu.

Číslo by se mohlo ještě změnit právě v závislosti na podobě obchodních vztahů mezi Velkou Británií a Evropskou unií po dokončení procesu vystoupení. Mnoho pracovních pozic bude pravděpodobně přemístěno do zemí Evropské unie, hlavně do Frankfurtu a Paříže. Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein například nedávno tweetoval, že se ve Frankfurtu "mnohé změnilo" a bude nyní ve městě trávit více času. Americká banka přitom v Londýně staví své nové velké sídlo. 

Avšak zatímco před referendem mnoho bank varovalo, že by na kontinent mohlo přesídlit až tisíce pracovních míst, jejich odhady se od té doby podstatně snížily. Například JPMorgan nyní mluví asi o tisíci pracovních pozic namísto původních čtyř tisíc. I kdyby se ale nakonec jednalo o 75 tisíc míst, Londýn bude i nadále zdaleka největším finančním centrem v Evropě. Ve Velké Británii pracuje v oblasti finančních služeb více než milion zaměstnanců.

 

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.