Do šachové teorie se jméno španělské provincie Katalánsko dostalo po turnaji z podzimu roku 1929, když na turnaji v Barceloně Savielly Tartakower použil nové otevření hry a jeho nápad poté začali přejímat i další velmistři. S dnešní politikou má společného jen to, že jde o vedení partie pro pozičně hrající šachisty, samozřejmě s tím rozdílem, že ve Španělsku nyní sledujeme nikoliv začátek, ale spíše závěr hry. I tady však platí, že jedna věc je šachovnice z pohledu nezúčastněného pozorovatele a jiná z pohledu hráče. Zvnějšku je zřejmé, že partie směřuje k jasnému konci, ale vše může ještě zvrtnout i drobná poziční chyba.

Převedeno do dnešní španělsko-katalánské reality, zastánci nezávislosti jedné z nejbohatších provincií země se dostali do defenzivy, i když v prvních říjnových dnech těsně po pochybném referendu mediální obraz určovaly záběry na policii a civilní gardu, jak brutálně brání hlasování silou. Brzy se ale vytratil mylný dojem, že věc nezávislosti je drahá srdcím naprosté většiny Katalánců. Oněch osmdesát procent ANO v referendu bylo pořád jen osmdesát procent z třetiny těch, kteří dorazili hlasovat. I o minulém víkendu bylo vidět, že do Barcelony dokáže dorazit srovnatelný počet stoupenců odtržení Katalánska jako příznivců společného španělského státu. A takřka každý den nějaká další firma začíná své sídlo stěhovat mimo nejistou půdu provincie nebo se k tomu bezprostředně chystá. Před očima se rozpadá představa, že vyhlásit jednostranně nezávislost je snadné a bez jakýchkoliv rizik.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru