Musel to být někdo dostatečně bohatý a mocný a jeho protivníci dostatečně slavní (a také bohatí), aby se problém, se kterým se setkávají ženy i muži po celém světě, dostal na veřejnost. To, že "los" padl zrovna na amerického producenta Harveyho Weinsteina, je svým způsobem jeho smůla. Protože jak se ukazuje, mohl to být v podstatě kdokoliv: poslanec, manažer, učitel, lékař, úředník. Situace, kdy ten, kdo má větší společenskou (finanční, korporátní apod.) sílu, zneužívá slabšího, není ani objevem posledních let, ani doménou Hollywoodu. Koneckonců film "Skandální odhalení", kdy agresorem byla žena-šéfka v podání Demi Mooreové, bude za chvíli slavit čtvrtstoletí. Novinkou je výjimečná solidarita a mediální lavina sdílených příběhů #metoo, kterou spustily sociální sítě a která se z virtuálního prostoru přesunula nejen do nejvyšší politiky, ale i do ulic, na demonstrace proti agresi.

Pro začátek je nutné upozornit, že rozdíl mezi obtěžováním a pochvalou skutečně existuje a že hlasy tvrdící, že jde o rozpoutání genderového šílenství, jsou nesmyslné. Když v jižních zemích žena slyší na ulici "ciao bella", neurazí se. Když jí někdo v Česku "pochválí" přednosti slovy, která spíše odpovídají ohodnocení chovných přežvýkavců, nadšená být vskutku nemůže. To samé platí i pro chování: otevřít dveře a pustit slabšího (ženu, dítě, starší osobu), rozhodně není projevem genderové přesily nikde na světě − ani ve v tomto ohledu démonizovaných Spojených státech. Stejně jako pomoc do kabátu a další věci z lexikonu slušného chování. Nevyžádané poplácání po zadnici, jakkoliv může jít o projev kladného hodnocení oné části těla, obtěžováním je. Stejně jako vynucená výměna pozorností ve vztahu nadřízený/podřízený. Stereotypní uvažování ve smyslu "řekl/a si o to sám/sama a bylo to dobrovolné" není namístě.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru