Bez kapky prolité krve přišli Katalánci o svou nezávislost, a to sotva ji vyhlásili. Vše se seběhlo během tří dnů. V pátek vyhlásil katalánský parlament po odkladech nezávislost. V sobotu Madrid rozpustil regionální vládu i parlament, zrušil autonomii, odvolal šéfy lokální policie a vypsal nové regionální volby.

A co udělali Katalánci? V neděli řekli něco zhruba ve smyslu: Tak jo, v pořádku, my tedy jdeme do voleb. I barcelonští policejní šéfové jen srazili podpatky, poslali podřízeným e-mail na rozloučenou a vydali se domů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Španělská vláda rozpustila katalánskou vládu i parlament. Úřady v Barceloně to přijaly dost rezignovaně.
  • Příběh o Kataláncích silně kontrastuje například s ukrajinskou snahou o vstup do EU.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru