Když na začátku tisíciletí časopis Economist otiskl velký a jednoznačně pozitivně laděný článek o expanzi mladoboleslavské Škody, stejně v úvodu čtenářům naservíroval výklad, co název tradičního českého výrobce aut znamená. Pokušení opepřit text o slovní hříčku autor neodolal i kvůli jménu tehdejšího mluvčího Milana Smutného, přestože sám uznal, že takové vtipy už neodpovídají skutečnosti.

Škoda míří k novému prodejnímu rekordu. Dobré výsledky české automobilky začínají vadit německým odborářům

Škoda tehdy měla za sebou desetiletí pod křídly Volkswagenu, během něhož převzala důraz na kvalitu i koncernovou techniku, prodávala už dvě nové modelové řady, které sbíraly ceny za spokojenost zákazníků, ale stále za sebou táhla velkou zátěž.

Pověst na vyspělých trzích jí zdevastovala hlavně 70. léta a začátek 80. let, kdy se Československo bez deviz za exportovaná auta neobešlo, ale při tehdejší kvalitě a extrémní koncepční zastaralosti je obchodníci mohli udat jenom za velmi nízké ceny. I tak byla jejich pověst mizerná. Vtipy, jaké se tady vyprávěly o trabantech, se v (nejen) britském podání točily kolem škodovek a trvalo poměrně dlouho, než povědomí o nich zesláblo.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak to, že je Škoda ziskovější než Audi? Může to vydržet?
  • A co se stalo s vtipy na účet aut s okřídleným šípem ve znaku?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru