Po roce oficiálního smutku se Thajci loučí se svým zesnulým králem Pchúmipchonem Adunjadétem, známým také pod jménem Ráma IX. Pět dní trvající obřad začal ve středu, včera bylo panovníkovo tělo v thajské metropoli Bangkoku zpopelněno ve zlatém pavilonu vystavěném právě pro tuto příležitost. Ceremoniál je kombinací buddhistických náboženských obřadů a rituálů hinduistických bráhmanů. Symbolickou pohřební urnu přivezl z královského paláce na místo kremace pozlacený kočár, který se používá při pohřbech členů královské rodiny od konce 18. století. Táhlo ho více než 200 vojáků v tradičních červených uniformách. Procesí doprovázela hra na bubny a flétny. S panovníkem, který se těšil nesmírné úctě a oblibě, se přišlo rozloučit na 300 tisíc lidí. Ráma IX. zemřel vloni v říjnu.

Prohlédněte si fotogalerii v úvodu článku. Fotogalerie najdete všude tam, kde je na prvním snímku symbol fotoaparátu a číslovka udávající počet obrázků.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru