Eura budeme "tisknout" dál, ale otáčky virtuálních rotaček od ledna snížíme na polovinu. Ovšem nezastavíme je ještě dlouho, můžete si být jisti, že poběží ještě příští podzim. Čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky navíc doprovází explicitní vzkaz, že kdykoliv může kvantitativní uvolňování, mimořádné opatření ke změkčení měnových podmínek přirovnávané pro jeho efekty právě k tisku peněz, zase navýšit. Jako samozřejmost a vlastně jen vedlejší sdělení také zaznělo, že za ukládání peněz u ECB se dál bude platit, úrok zůstává hluboko pod nulou a banka dál bude půjčovat za hubičku.

Ecb sníží nákupy dluhopisů o polovinu, skončit by mohla příští rok

Těžko takový krok vydávat za rázné otočení kormidlem, ale samo snížení objemu odkupovaných eurových dluhopisů (což je ono kvantitativní uvolňování) na polovinu stačilo k citelnému oslabení společné měny. Navzdory faktu, že "trh" přesně takový verdikt od rady moudrých zasedající ve Frankfurtu a složené ze šéfů centrálních bank těch zemí eurozóny, na něž zrovna vyšlo hlasovací právo, očekával. Obchodníci s měnami se ovšem za poslední roky naučili, že centrální banky mají v pokrizové éře tendenci aspoň třikrát měřit, než se odhodlají k opatření, které by ekonomické oživení mohlo jakkoliv ohrozit. Lekce z roku 1937, kdy Fed přibrzdil moc brzy a zkomplikoval tak zotavení z velké krize, má stále velkou váhu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Frankfurtská ECB udělala velmi mírný obrat.
  • I to ale stačilo k tomu, aby euro oslabilo.
  • Stačilo k tomu vlastně jen to, že centrální bankéři udělali, co od nich trh očekával.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru