Na první pohled moderně znějící ­pojem bezhotovostní (cas­hless) ekonomika v sobě skrývá nebezpečí vážného narušení ekonomického systému a ohrožení ekonomické i politické svobody. Snahy o zavedení bezhotovostní společnosti nejsou výsledkem spontánního evolučního poklesu hotovosti na úkor bezhotovostních forem peněz, ale jde o realitu nereflektující, shora řízený revoluční konstrukt, jak manipulovat s finančním sektorem, ekonomikou i celou společností.

Zavedení bezhotovostní ekonomiky otevírá prostor k velmi nebezpečnému experimentu − záporným úrokovým sazbám. Již dnes mohou centrální banky použít záporné úrokové sazby, které jsou ve své podstatě implicitním zdaněním klientů bank, ale existence hotovosti představuje výrazné omezení dolní hranice těchto záporných sazeb. Pokud by sazby klesly hluboko do minusu, motivovalo by to dotčené strany, aby utíkaly k hotovosti. Jen v plném cashless světě je prostor pro politiku záporných sazeb zcela uvolněn. Záporné sazby by nejen stimulovaly centrální banky k další aktivistické politice, ale vyhovovaly by též největším dlužníkům − vládám, neboť by jim pomohly uvolnit dluhy. Zcela zásadní by byl účinek na postavení dlužníka a věřitele s velmi negativními dopady na úspory (existoval by stimul nespořit a nevytvářet zdroje pro investice, ale utrácet na dluh).

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru