Sobotní večer panovala ve volebním štábu ODS euforická nálada. Strana se symbolicky odrazila ode dna, skončila druhá a její poslanecký klub narostl z 16 členů na 25. Výrazně tomu pomohly výsledky pražské buňky, která v hlavním městě dostala bezmála 17 procent hlasů. Pro jejího šéfa Filipa Humplíka přesto měly oslavy hořkosladký nádech − i když Praha dostala do sněmovny pět svých zástupců a on kandidoval z druhého místa, v parlamentu nezasedne. Přeskákaly ho výraznější tváře.

Jedničku Janu Černochovou tak do Sněmovní ulice doprovodí třetí Václav Klaus mladší, čtvrtý Bohuslav Svoboda, šestý Marek Benda a sedmnáctý Pavel Žáček. Ti všichni dostali víc preferenčních hlasů a Humplíka nechali za sebou. "Lidé, kteří mě přeskákali, si kampaň odmakali. Mrzí mě to, ale život se mi tím nehroutí," říká pětačtyřicetiletý otec pěti dětí.

Je to vlastně paradox − Humplík je spolumajitelem a zakladatelem společnosti Konektor, jedné z největších reklamních a marketingových agentur v zemi, přesto svým způsobem prohrál v předvolební kampani, o níž experti rádi říkají, že se až tak zásadně neliší od propagace jogurtů, bankovních úvěrů nebo aut.

"Pro mě je to určitý signál, že jsem byl na druhém místě a nedostal jsem se do sněmovny. Musím si promyslet, jestli ODS mohu v dalších letech ještě něco dát," přemýšlí nahlas nad skleničkou malého piva v restauraci obchodního domu Kotva. U obratu "ještě něco dát" je v jeho případě dobré se zastavit a zrekapitulovat, co už ODS dal: coby úspěšný byznysmen patří k jejím nejštědřejším sponzorům, strana od něj v poslední dekádě dostala hodně přes pět milionů, jen v roce 2015 to bylo 780 tisíc korun.

Poslední čtyři roky pak pracoval na očistě její pražské organizace, jež byla sice ve slavných dobách výkladní skříní úspěchu, ale za éry primátora Pavla Béma se postupně stala symbolem korupce, klientelismu a dostala se na samou hranu volitelnosti.

"Teď se mé úsilí svým způsobem završilo," hodnotí čtyři roky v čele klíčové regionální buňky muž, který svou vizáží i minulostí metalového zpěváka připomíná legendárního amerického rockera Henryho Rollinse. Humplík se šéfem pražské ODS stal na podzim 2013 po krachu vlády Petra Nečase a po veletočích s pražskou magistrátní koalicí. Spolu s exprimátorem Bohuslavem Svobodou pak například prosadil vyloučení dlouholeté šedé eminence ODS Tomáše Hrdličky nebo rušení problematických organizací.

Tím, o kom se v souvislosti s pražskou ODS nyní nejvíc hovoří, je však Václav Klaus mladší, který se stal s 22 tisíci preferenčními hlasy fenoménem voleb. Zatímco Humplík se do života ODS výrazněji zapojil v době, kdy byla na kolenou, Klaus v ní už tehdy podobně jako jeho otec nebyl a vrátil se teprve nedávno, když byla opět na vzestupu. A po svém víkendovém úspěchu na sebe okamžitě začal strhávat pozornost.

"Všichni tu hrozně jásají. Já myslím, že na to, že vládla nejhorší vláda v historii České republiky a my jsme poskočili z osmi procent na jedenáct, to světoborná sláva není," zpražil už v sobotu své kolegy. Podobně provokativní výroky trousil do médií i v dalších dnech − není třeba zdaleka tak rezolutní v odmítání spolupráce s ANO. Začal už také vysílat signály, že by se mohl na lednovém kongresu strany ucházet o místo ve vedení.

Když má Filip Humplík reagovat na Klause mladšího, volí diplomatický slovník, je ovšem zřejmé, že stojí po boku Petra Fialy. A nejen tím, že tvrdí, že případná koalice s ANO by ODS zničila. "Petr Fiala je pro mě jediný kandidát, který může dál vést ODS. Václav Klaus má uvnitř strany řadu zastánců a sympatizantů, ale je tu i spousta lidí, kterým nevyhovuje. Může být užitečný jako zlý muž strany. Jde hlava nehlava za svým názorem," vysvětluje.

Při námitce, jestli ale syn bývalého prezidenta a zakladatele ODS právě svou razancí a výzvami po odchodu z EU nemůže odpudit některé liberálnější voliče, kroutí Humplík hlavou a zastává se ho:

"Další dva roky nás čekají komunální volby a volby do europarlamentu, bude to zápas o budoucnost této strany. Abychom mohli získat znovu 30 procent, musíme absorbovat jak liberální proudy, tak konzervativce, ke kterým má blízko Václav Klaus."

Související